StoryEditor

Eurokomisia prikázala svojim zamestnancom odinštalovať aplikáciu TikTok

23.02.2023, 17:20
Autor:
TASRTASR

Platforma TikTok v reakcii označila rozhodnutie za neprimerané.

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa z bezpečnostných dôvodov rozhodla pozastaviť používanie čínskej aplikácie TikTok na svojich zariadeniach i osobných komunikačných zariadeniach, ktoré majú zaregistrované zamestnanci eurokomisie. Informuje o tom spravodajca TASR.

Exekutíva EÚ vysvetlila, že cieľom opatrenia je chrániť zamestnancov a inštitúciu ako takú pred kybernetickými bezpečnostnými hrozbami a krokmi, ktoré možno využiť na kybernetické útoky proti eurokomisii. Podľa tlačovej správy bude EK neustále sledovať aj vývoj v oblasti bezpečnosti iných platforiem sociálnych médií.

Opatrenie je v súlade s prísnou vnútornou politikou eurokomisie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa týka používania mobilných zariadení na komunikáciu súvisiacu s prácou pre túto inštitúciu.

Štvrtkové rozhodnutie EK dopĺňa jej dlhodobé odporúčania pre zamestnancov, aby pri využívaní platforiem sociálnych médií uplatňovali najlepšie osvedčené postupy a aby počas každodennej práce udržiavali vysokú úroveň informovanosti o kybernetickej bezpečnosti.

Podľa informácií spravodajského servera Euractiv boli všetci funkcionári a zamestnanci eurokomisie vyzvaní, aby si odinštalovali túto aplikáciu najneskôr do 15. marca.

Komisia spresnila, že chce zabezpečiť, aby jej zamestnanci boli dobre chránení pred rastúcimi kybernetickými hrozbami a incidentmi, a preto je jej povinnosťou čo najskôr reagovať na možné kybernetické výstrahy.

Platforma TikTok v reakcii označila rozhodnutie EK za neprimerané. "Sme sklamaní týmto rozhodnutím, ktoré považujeme za chybné a založené na falošných predstavách," uviedol hovorca TikTok v oficiálnom vyhlásení.

Eurokomisia dlhodobo zameriava svoju pozornosť na TikTok a ďalšie technologické spoločnosti. V januári do Bruselu zavítal generálny riaditeľ čínskej spoločnosti Čou Šou-c‘, ktorému EK pohrozila zákazom používania tejto sociálnej siete v EÚ, ak nezabráni neplnoletým užívateľom v prístupe k "potenciálne smrteľným videám" i prenosu užívateľských údajov do tretích krajín.

Európska komisia ide štvrtkovým rozhodnutím v stopách Spojených štátov, kde Kongres už voleným predstaviteľom a ich zamestnancom zakázal inštalovať aplikáciu TikTok na úradne používané mobilné telefóny.

01 - Modified: 2023-10-01 06:21:58 - Feat.: - Title: Práva žien sa posilnia. Od 1. októbra platí Istanbulský dohovor v celej Európskej únii 02 - Modified: 2023-09-26 12:04:45 - Feat.: - Title: Česko je pripravené podieľať sa na ochrane vonkajšej hranice Únie, vyhlásil premiér Fiala 03 - Modified: 2023-09-26 08:57:32 - Feat.: - Title: EÚ tiahne do boja s Čínou 04 - Modified: 2023-09-25 11:12:46 - Feat.: - Title: Únia zatiahla brzdu. Ministri zmiernili kritizovanú emisnú normu, pre ktorú sa búrili automobilky 05 - Modified: 2023-09-20 09:37:11 - Feat.: - Title: Pekári vítajú schválenie podpory pre potravinárov vo výške 70 miliónov eur
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. október 2023 13:21