StoryEditor

Pediatri chcú menej byrokracie, Lengvarského rezort prijme riešenie po dohode zainteresovaných

22.02.2023, 11:48
Autor:
TASRTASR

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situáciou sa dlhodobo zaoberá. K zmene možno podľa neho pristúpiť až po dohode zainteresovaných strán. Komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení je otvorený aj rezort školstva.

Primárni pediatri žiadajú odbremeniť od byrokracie. V otvorenom liste, pod ktorý sa ich podpísalo 118, upozorňujú na potrebu prehodnotenia legislatívy.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situáciou sa dlhodobo zaoberá. K zmene možno podľa neho pristúpiť až po dohode zainteresovaných strán. Komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení je otvorený aj rezort školstva.

"Vzhľadom na kritický nedostatok primárnych pediatrov a zlé vyhliadky na zvýšenie ich stavu v blízkej, ale aj ďalekej budúcnosti je absolútne nevyhnutné v záujme zachovania základnej zdravotnej starostlivosti o deti odbremeniť naše ambulancie o agendu, ktorá nám neprináleží a ostáva v našej kompetencii z historických dôvodov," uviedli pediatri v liste, ktorý poskytla lekárka Tatiana Speváková.

Lekári zdôraznili, že ich zapájanie do činností, ktoré by mali byť v kompetencii rodiča alebo sociálnych pracovníkov, je finančne neefektívne a pôsobí neatraktívne pre mladých lekárov. "Najviac však týmto mrhaním trpí pacient, pretože prichádzame do stavu, keď sa nemáme čas postarať o choré deti v dôsledky samoúčelného papierovania," vyhlásili.

Pediatri okrem iného navrhujú, aby neprítomnosť žiaka ospravedlňoval jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Chcú, aby škola mohla vyžadovať lekárske potvrdenie iba vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch. Žiadajú tiež, aby nemuseli vystatovať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.

Rezort zdravotníctva uviedol, že situáciu dlhodobo rieši spoločne s jeho hlavnou odborníčkou pre oblasť pediatrie Elenou Prokopovou. Ustanovenie o ospravedlňovaní dieťaťa alebo žiaka rodičom na dobu troch dní vníma z pohľadu aplikačnej praxe ako neuspokojivé. Pripomenul, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) už vlani žiadal, aby sa ospravedlňovanie žiakov dlhodobo upravilo ako počas mimoriadnej situácie súvisiacej s COVID-19.

Téma je podľa neho nadrezortnou a k dohode možno pristúpiť až po dohode všetkých strán. "Spoločným cieľom je totiž nielen zmena aktuálneho stavu, ale vyriešenie otázky komplexne, teda takou úpravou, ktorá bude vyhovovať všetkým stranám - deťom, rodičom, pediatrom aj školám," priblížil.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu potvrdilo, že je otvorené komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení. "Vzhľadom na to, že ide o nadrezortnú tému, rezort školstva ju bude komunikovať s rezortom a hľadať riešenie, ktoré bude vhodné pre všetky strany, teda pre školy, pediatrov, ako aj pre žiakov a rodičov," dodalo.

 

01 - Modified: 2023-06-05 10:35:33 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva rokovalo so zástupcami bratislavských nemocníc 02 - Modified: 2023-06-05 13:59:10 - Feat.: - Title: Štát prišiel s malou záplatou na veľký problém. Na Slovensku nemá kto liečiť 03 - Modified: 2023-05-30 13:26:33 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva pozastavil očkovanie vakcínou Comirnaty proti COVID-19 04 - Modified: 2023-05-28 15:33:51 - Feat.: - Title: Od 1. júna bude služba ePN povinná, papierové potvrdenia skončia 05 - Modified: 2023-05-28 10:51:29 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad avizuje kontrolu agendy rezortu zdravotníctva v súvislosti s plánom obnovy
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 09:21