StoryEditor

Vláda schválila návrh na posilnenie ochrany kolektívnych záujmov spotrebiteľov

22.02.2023, 10:48
Autor:
TASRTASR

Vyplýva to z európskej smernice, ktorá bola transponovaná do návrhu zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľova. Legislatívu v stredu odobrila vláda.

Spotrebitelia vo všetkých členských štátoch Únie by mali mať zaistený aspoň jeden účinný a efektívny procesný mechanizmus pre žaloby na ochranu ich kolektívnych záujmov.

Vyplýva to z európskej smernice, ktorá bola transponovaná do návrhu zákona o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľova. Legislatívu v stredu odobrila vláda.

"Návrh zákona má ambíciu zabezpečiť potrebnú rovnováhu medzi zlepšujúcim sa prístupom spotrebiteľov k spravodlivosti a poskytnutím primeraných záruk pre obchodníkov pred zneužívaním sporov, ktoré by neodôvodnene bránili podnikom vykonávať činnosť na vnútornom trhu," priblížilo ministerstvo spravodlivosti v návrhu.

Okrem iného zákon zavádza možnosť oprávnenej osoby požadovať od spotrebiteľov poplatok za zapojenie sa do konania na čiastočné krytie nákladov spojených s podaním žaloby.

"Dôležitým prvkom procesnej efektívnosti a odbúravania byrokracie bude, že spotrebitelia budú mať na základe právoplatného rozhodnutia nárok na nápravu stanovenú uvedeným rozhodnutím bez toho, aby museli podávať samostatnú žalobu," spresnil rezort.

Neúspešná strana by mala znášať trovy konania. Výnimkou sú spotrebitelia. Rovnako návrh obsahuje zavedenie fikcie, že rozhodnutie súdu alebo správneho orgánu ktoréhokoľvek členského štátu EÚ o existencii porušenia kolektívnych záujmov spotrebiteľov môžu použiť strany konania ako dôkaz na účely akejkoľvek ďalšej žaloby proti tomu istému obchodníkovi pre ten istý postup.

Zákon zároveň zavádza systém sankcií (v prípade porušenia zákona) a odmeňovania (v prípade úspechu v konaní).

Legislatíva sa vzťahuje na žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov vo veci porušenia ustanovení všeobecne záväzných právnych predpisov na ochranu spotrebiteľa a právne záväzných aktov Európskej únie, ak tieto porušenia poškodzujú alebo môžu poškodiť kolektívne záujmy spotrebiteľov. Navrhuje sa delená účinnosť legislatívy od 1., respektíve 25. júna 2023.

01 - Modified: 2023-05-31 21:50:53 - Feat.: - Title: Tajomník talianskej vlády poprel, že nariadil odpočúvanie novinárov a poslancov 02 - Modified: 2023-05-31 08:11:25 - Feat.: - Title: Vláda schválila zmeny na ministerstvách: Dvoch štátnych tajomníkov vymenovala, jedného odvolala 03 - Modified: 2023-05-31 07:44:33 - Feat.: - Title: Ambulantné pohotovosti budú dostávať viac peňazí, rozhodla vláda 04 - Modified: 2023-05-31 08:27:45 - Feat.: - Title: Vyjadrenia po rokovaní vlády 05 - Modified: 2023-05-30 11:45:33 - Feat.: - Title: Dôvera v ekonomiku eurozóny aj celej Únie sa tento mesiac znížila napriek optimizmu spotrebiteľov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 14:26