Súd v Iráne vymeral 7,5 roka väzenia rakúskemu občanovi, ktorého usvedčili z údajnej špionáže.
Rakúske ministerstvo zahraničných vecí si v utorok večer predvolalo iránskeho veľvyslanca vo Viedni, aby mu tlmočilo "dôrazný protest" proti vynesenému verdiktu. Bližšie informácie o prípade nie sú známe.
Rakúsky občan, ktorého totožnosť nebola zverejnená, bol v Iráne zatknutý vlani v októbri a Viedeň sa o jeho odsúdení dozvedela v pondelok. V prípade dobrého správania mu môžu byť podmienečne odpustené dva roky z vymeraného trestu, uvádza agentúra AFP.
Podľa DPA ide o osobu, ktorá má iba rakúske občianstvo. V Iráne väznia za údajnú špionáž ešte ďalších dvoch Rakúšanov, ktorí však majú aj občianstvo Iránu.
S Rakúšanom, odsúdeným na 7,5 roka za údajnú špionáž, sa počas jeho pobytu vo väzbe už trikrát stretol rakúsky veľvyslanec v Iráne. Rakúsky rezort diplomacie je tiež v pravidelnom kontakte s rodinou odsúdeného muža.
"Budeme využívať všetky možnosti, aby sme poskytli jemu aj všetkým ostatným rakúskym občanom väzneným po celom svete tú najlepšiu konzulárnu podporu," uviedlo v utorok rakúske ministerstvo zahraničných vecí.
V Iráne je v súčasnosti zadržiavaných najmenej 17 držiteľov pasov západných krajín. Ide prevažne o osoby, ktoré si ponechali aj iránske občianstvo.
Teherán tvrdí, že vo všetkých prípadoch prebehlo štandardné justičné konanie. To však spochybňujú organizácie na ochranu ľudských práv, podľa ktorých sa Irán týmto spôsobom pokúša vymôcť ústupky od západných krajín.
Teheránsky revolučný súd v utorok odsúdil na smrť 67-ročného iránsko-nemeckého občana Džamšída Šármahda, údajného vodcu teroristickej skupiny usilujúcej o zvrhnutie islamského režimu v Iráne.
Berlín vynesenie trestu smrti odmietol s tým, že proces na iránskom súde nespĺňal štandardy právneho štátu a medzinárodného práva.