StoryEditor

Pavel: Najlepší variant je porážka ruskej armády a jej stiahnutie z Ukrajiny, no nežijeme v ideálnom svete

20.02.2023, 14:28
Autor:
TASRTASR

Podľa Petra Pavla jeho slová z Mníchovskej konferencie neznamenajú, že Západ by vopred vnímal možnosť "nie úplného víťazstva" Ukrajiny, je však dobré byť na to pripravený.

Podľa zvoleného českého prezidenta Petra Pavla je potrebné vo vývoji vojny na Ukrajine počítať aj s variantmi, ktoré nie sú pozitívne. Zopakoval tak v pondelok svoj výrok zo soboty na bezpečnostnej konferencii v Mníchove, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Podľa Petra Pavla to však neznamená, že Západ by vopred vnímal možnosť "nie úplného víťazstva", je však dobré byť na to pripravený. "Ako hovorí staré príslovie - kto je pripravený, nie je zaskočený - a my by sme sa rozhodne nemali nechať zaskočiť," dodal.

Jeho slová v Mníchove o pripravenosti na horšie varianty sa nepáčili ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi. Je dôležité v Ukrajinu veriť a nie ju pripravovať na horšie scenáre. "Pred rokom tu v Mníchove veľmi málo ľudí verilo, že vôbec prežijeme," povedal Kuleba.

Pavel svoj postoj vysvetľoval tým, že dáva prednosť realistickému pohľadu a analýzam založeným na faktoch. "Je určite dobré, keď budeme všetci chcieť dosiahnuť to najlepšie," povedal. Za najlepší variant sa považuje porážka ruskej armády na Ukrajine, jej stiahnutie sa z ukrajinského územia, obnovenie územnej celistvosti a plnej suverenitu Ukrajiny. "Upozornil som na to, že nežijeme v ideálnom svete," vysvetlil Pavel.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii absolvoval zvolený český prezident osem bilaterálnych rokovaní. Stretol sa napríklad s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či poľským prezidentom Andrzejom Dudom a mal ďalších desať neformálnych stretnutí. Podľa svojich slov tým chcel ukázať, že Česko sa na prezidentskej úrovni vracia k aktívnej zahraničnej politike.

O všetky stretnutia žiadala podľa Pavla vždy druhá strana. Záujem bol veľký aj napriek upozorneniu, že ešte nie je oficiálne vo funkcii.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 05:43