StoryEditor

Šéfovia diplomacií EÚ štyri dni pred výročím vojny prerokujú spoločné nákupy zbraní aj rozšírenie sankcií

20.02.2023, 08:40
Autor:
ČTKČTK

Ministri pred začiatkom samotnej schôdzky budú raňajkovať s ruským opozičníkom Garrim Kasparovom, s ktorým sa porozprávajú o situácii oponentov režimu prezidenta Putina.

O nápade spoločne nakupovať zbrane a muníciu s cieľom doplniť sklady a umožniť ďalšiu podporu Ukrajiny sa dnes budú baviť ministri zahraničia krajín Európskej únie.

Štyri dni pred prvým výročím ruského vpádu na Ukrajinu preberú tiež chystaný desiaty balík protiruských sankcií či rozšírenie postihov za porušovanie ľudských práv iránskym režimom. Témou bude aj obmedzovanie práv žien v Afganistane a jeho vplyv na ďalšie poskytovanie pomoci krajine ovládanej islamistickým hnutím Taliban.

Ministri pred začiatkom samotnej schôdzky budú raňajkovať s ruským opozičníkom Garrim Kasparovom, s ktorým sa porozprávajú o situácii oponentov režimu prezidenta Vladimira Putina.

Na rokovania s únijnými kolegami dorazí ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý im priblíži aktuálne potreby Kyjeva v súvislosti s pokračujúcim tlakom ruských vojsk na východe krajiny. Ukrajinské vedenie žiada západných spojencov o rýchle dodávky zbraní a munície, ktorá armáde napadnutej krajiny dochádza.

Ministri preberú plán, ktorý pri nedávnom samite navrhla estónska premiérka Kaja Kallasová a podporil šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Únijné krajiny by podľa tohto návrhu mali spoločne dopytovať potrebné zbrane a muníciu, čo má presvedčiť zbrojársky priemysel k zvýšeniu výroby a urýchliť zásobovanie armád vrátane tej ukrajinskej.

Témou stretnutia budú aj ďalšie sankcie proti Rusku, ktoré chce európsky blok formálne prijať tento piatok na výročie začatia vojny. Ministri sa podľa dobre informovaného únijného predstaviteľa na konkrétnej podobe sankcií zrejme nezhodnú, pretože sa štáty zatiaľ stále líšia v pohľade na ich detaily.

Naproti tomu by mohli schváliť ďalšie postihy voči iránskym predstaviteľom zodpovedným za potláčanie protirežimových demonštrácií a obmedzovanie ľudských práv.

01 - Modified: 2023-06-07 19:43:14 - Feat.: - Title: Zničenie nádrže je najväčší zásah do ekosystémov na Ukrajine od invázie, tvrdia ekológovia 02 - Modified: 2023-06-07 18:41:15 - Feat.: - Title: Ruské vyhrážky neodradia Britániu od dodávok zbraní na Ukrajinu, tvrdí Cleverly 03 - Modified: 2023-06-07 16:51:20 - Feat.: - Title: Britské média upozorňujú na možné následky zničenie Kachovskej priehrady, zaplavilo takmer 30 miest 04 - Modified: 2023-06-07 16:38:30 - Feat.: - Title: Poškodené priehrady sa dajú opraviť. Útok musel byť dobre vypočítaný a pripravený, tvrdí expert 05 - Modified: 2023-06-07 19:21:06 - Feat.: - Title: Zničenie Kachovskej priehrady nemalo žiadny vojenský zmysel. Aj keď Rusko hovorí o ofenzíve, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 22:10