StoryEditor

Spoluautorom novej vegetačnej mapy Arktídy je aj botanik Slovenskej akadémie vied

18.02.2023, 21:28
Autor:
TASRTASR

Najnovšiu verziu Cirkumpolárnej vegetačnej mapy Arktídy prezentujú v týchto dňoch jej autori na medzinárodnej konferencii pri príležitosti Týždňa arktickej vedy vo Viedni.

Medzinárodný tím botanikov už desiatky rokov študuje a mapuje vegetáciu arktickej oblasti. Ekologické a stanovištné charakteristiky rastlinstva zaznamenávajú v  mape, ktorú sprístupňujú širokej vedeckej obci skúmajúcej túto oblasť Zeme. Úsilie výskumného tímu zastrešuje projekt Cirkumpolárna vegetačná mapa Arktídy, ktorého členom je aj botanik Jozef Šibík z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied. Informovala o tom hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Najnovšiu verziu Cirkumpolárnej vegetačnej mapy Arktídy prezentujú v týchto dňoch jej autori na medzinárodnej konferencii pri príležitosti Týždňa arktickej vedy vo Viedni. Mapa zoskupuje viac ako 400 opísaných rastlinných spoločenstiev do 16 typov vegetácie, ľadovcov, slanej vody a sladkej vody s rozlíšením jedného kilometra. Zobrazuje rozľahlú oblasť medzi Severným ľadovým oceánom na severe a severnou hranicou lesov na juhu.

image

Európa má potravinový problém za 130 miliárd eur. K riešeniu privovali aj troch Slovákov (reportáž HN)

"Arktický región je bohatý na trpasličie kríčky, vankúšovité a trsnaté byliny, lišajníky a machy, ktoré rastú blízko zeme, aby efektívne využívali špecifické mikroklimatické podmienky a minimum zdrojov, ktoré majú k dispozícii," spresnil Šibík. Odborník na alpínske ekosystémy dodáva, že ekvivalenty arktickej vegetácie máme aj na Slovensku. Sú to vysokohorské spoločenstvá v našich najvyšších pohoriach. "Dobrým príkladom je reliktný porast s ostricou skalnou alebo ostričkou myšou, ktoré sa vzácne zachovali na niekoľkých lokalitách, prevažne v Tatrách, a predstavujú pozostatky kedysi rozšírenejšej arkto-alpínskej flóry a vegetácie," dodal.

Počas posledných dvoch dekád výskumu vegetácie cirkumpolárnej oblasti vedci na rastlinstve zaznamenali viaceré zmeny, ktoré sú dôsledkom klimatickej krízy. Zdôrazňujú, že práve v arktickej oblasti sú tieto výrazne viditeľnejšie ako v iných častiach sveta.

01 - Modified: 2025-02-16 09:30:00 - Feat.: - Title: Vedci našli a ochutnali vodu, ktorá má miliardy rokov. Presne opísali, ako chutila 02 - Modified: 2025-02-13 13:09:04 - Feat.: - Title: Zem plochá určite nie je, ale Jupiter kedysi mohol byť. Výskum odhalil zaujímavý pohľad na našu slnečnú sústavu 03 - Modified: 2025-02-07 07:00:00 - Feat.: - Title: Vedel si, že mandle ti po odstránení môžu opäť narásť? Toto sú všetky časti tvojho tela, ktoré sa dokážu regenerovať 04 - Modified: 2025-01-30 07:00:00 - Feat.: - Title: Už žiadny bývalý ani trauma z minulosti. Vedci prišili na to, ako pomôcť vymazať zlé spomienky 05 - Modified: 2025-01-27 13:05:08 - Feat.: - Title: Šokujúco bežné zranenie vedci spojili so zvýšeným rizikom demencie. Kedy sa už máme o svojich blízkych obávať?
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
16. február 2025 13:05