Výstrahy SHMÚ. MAPA: SHMÚ
StoryEditor

Na horách hrozí mohutná víchrica, platia viaceré výstrahy vrátane tých najvyšších

17.02.2023, 20:38
Autor:
TASRTASR

Na Orave, Kysuciach, strednom a hornom Považí, Liptove a v Prievidzi budú od soboty rána platiť výstrahy pred povodňami.

V Liptovskom Mikuláši, v Brezne a v Poprade sa môže v piatok večer a sobotu 18. februára ráno na horách vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okresy výstrahu tretieho stupňa. Veternejšie môže byť podľa neho tiež na horách na severnom a strednom Slovensku.

Výstrahy druhého stupňa pred vetrom na horách platia pre okresy Ružomberok, Banská Bystrica a Tvrdošín. Treba tam počítať s výskytom silnej až mohutnej víchrice. Výstrahy prvého stupňa zase platia pre okresy Námestovo, Dolný Kubín, Martin a Žilina.

V Poprade bude počas noci veternejšie aj mimo hôr, vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu. Meteorológovia pre okres vydali výstrahu druhého stupňa. Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa nich v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí do nedele 19. februára aj pre Kežmarok. Vo viacerých okresoch na východnom Slovensku treba počítať tiež s poľadovicou. Meteorológovia naďalej upozorňujú aj na smogovú situáciu pre častice PM10 v oblasti Jelšavy. Zároveň v oblasti Ružomberka vydali v tejto súvislosti informáciu, v najbližších 24 hodinách sa očakáva zlepšenie rozptylovej situácie.

Na Orave, Kysuciach, strednom a hornom Považí, Liptove a v Prievidzi budú od soboty rána platiť výstrahy pred povodňami.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 13:56