StoryEditor

Biden je schopný vykonávať povinnosti prezidenta, ukázala lekárska prehliadka

17.02.2023, 06:37
Autor:
TASRTASR

Šéf Bieleho domu má síce podľa správy niekoľko relatívne malých problémov, avšak netrpí žiadnymi vážnymi fyzickými a neurologickými problémami.

Americký prezident Joe Biden je zdravý, vitálny a schopný úspešne vykonávať povinnosti prezidenta. Uviedol to v piatok lekár Bieleho domu Kevin O‘ Connor, keď informoval o výsledkoch pravidelnej lekárskej prehliadky. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Biden (80) sa vo štvrtok podrobil viacerým testom v Národnom vojenskom zdravotnom stredisku Waltera Reeda (WRNMMC) neďaleko Washingtonu. Takúto prehliadku naposledy absolvoval v novembri 2021.

Šéf Bieleho domu má síce podľa správy niekoľko relatívne malých problémov, avšak netrpí žiadnymi vážnymi fyzickými a neurologickými problémami.

"Prezident neužíva žiadne tabakové výrobky, nepije alkohol a naďalej minimálne päť dní v týždni cvičí," informoval ďalej jeho lekár. Biden momentálne váži okolo 80 kilogramov pri výške 183 centimetrov.

Biden v novembri 2021 absolvoval kolonoskopiu, počas ktorej mu vyoperovali z hrubého čreva nezhubný výrastok. Neurologické vyšetrenia vtedy počas prehliadky odhalili poškodenie nervov v rukách a chodidlách, čo sa prejavuje pri chôdzi. Röntgen potvrdil aj artritídu v oblasti chrbtice.

Biden do úradu nastúpil vo veku 78 rokov v januári 2021 ako najstarší prezident USA. Či sa v roku 2024 bude uchádzať o znovuzvolenie, zatiaľ nepotvrdil, všeobecne sa to však očakáva.

Vzhľadom na pokročilý vek sa aj v jeho Demokratickej strane pochybuje, či by bol najlepším kandidátom. Počas najbližších prezidentských volieb v novembri 2024 bude mať už 81 rokov.

Americkí prezidenti musia pravidelne zverejňovať informácie o svojom zdravotnom stave. Nevyžaduje to síce žiaden zákon, stala sa však z toho bežná prax.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 07:17