StoryEditor

Kandidatúru na prezidenta oznámila republikánka Nikki Haleyová

14.02.2023, 23:04
Autor:
TASRTASR

Nikki Haleyová je bývalá veľvyslankyňa USA pri Organizácii Spojených národov. V rámci Republikánskej strany bude súperiť s exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý svoju kandidatúru oznámil vlani v novembri.

Republikánka Nikki Haleyová v utorok oznámila, že sa v roku 2024 bude uchádzať o post prezidenta Spojených štátov.

Haleyová je bývalá veľvyslankyňa USA pri Organizácii Spojených národov. V rámci Republikánskej strany bude súperiť s exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý svoju kandidatúru oznámil vlani v novembri.

"Je čas na novú generáciu vedenia - znovuobjaviť fiškálnu zodpovednosť, zabezpečiť naše hranice a posilniť našu krajinu, našu hrdosť a náš cieľ," povedala vo videu natočenom v meste Bamberg v Južnej Karolíne, kde sa narodila.

Haleyová (51) je bývalá guvernérka štátu Južná Karolína. Tvrdí, že dokáže oživiť Republikánsku stranu aj krajinu, ktorá podľa nej v uplynulých rokoch zišla z cesty. Chce tiež zjednotiť národ znervóznený rasovým napätím. Vo videoodkaze pripomenula, že je hrdou dcérou indických imigrantov.

Haleyová zároveň sľúbila, že v prípade zvolenia zaujme tvrdý postoj voči rivalom USA vo svete.

Kandidatúru na post prezidenta USA s najväčšou pravdepodobnosťou oznámia aj ďalší republikáni. Niektorí pozorovatelia špekulujú, že Haleyovej krok môže k oznámeniu kandidatúry podnietiť napríklad guvernéra Floridy Rona DeSantisa, či bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pencea.

01 - Modified: 2018-12-21 12:21:00 - Feat.: - Title: Nikki Haleyová 02 - Modified: 2018-10-09 14:47:22 - Feat.: - Title: Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová neočakávane odstúpila
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 07:54