Ničivé zemetrasenie, ktoré 6. februára zasiahlo Turecko a Sýriu, oživilo medzi niektorými Turkami odpor voči miliónom sýrskych utečencov v krajine. Práve ich totiž neoficiálne niektorí Turci obviňujú z rabovania počas toho obdobia skazy a zmätku. TASR o tom informuje na základe pondelkovej správy agentúry Reuters.
Niektorí Turci v mestách postihnutých zemetrasením obviňujú Sýrčanov z drancovania poškodených obchodov a domov. Na Twitteri sa objavili heslá ako "Nechceme Sýrčanov", "Prisťahovalcov treba deportovať" a "Už nie ste vítaní".
Sýrčania, z ktorých sa po zemetrasení stali bezdomovci, povedali, že ich vyhodili z núdzového tábora a istý Sýrčan otvoril útočisko v meste Mersin na juhu Turecka len pre svojich krajanov, keďže boli vystavení rasistickým urážkam.
"Prestali sme chodiť na miesta záchranných operácií a sledovať prácu záchranárov, pretože ľudia na nás začať pokrikovať a odstrkovať nás, keď nás počuli rozprávať po arabsky," opísal situáciu Sýrčan, ktorý nechcel byť menovaný. "Ľudia nás celý čas obviňujú z rabovania, ale to prináša len spory a nesúlad," dodal.
Spoločný počet mŕtvych po zemetrasení v Turecku a Sýrii je teraz vyše 37.000 a podľa predpovedí tento počet ešte stúpne. Nádeje na nájdenie ďalších živých ľudí v troskách slabnú.
Po otrasoch zostali bez domova státisíce ľudí a v niektorých oblastiach čakajú celé dni na potraviny a núdzové prístrešia. Obyvatelia a humanitárni pracovníci hlásili rabovanie a niekoľko zahraničných humanitárnych tímov na krátky čas aj prestalo pracovať, pretože bezpečnostná situácia sa zhoršila.
Turecké úrady zatkli za rabovanie 48 ľudí, oznámil v nedeľu minister spravodlivosti, ale nepovedal, odkiaľ pochádzali. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zaviazal, že voči rabujúcim ľuďom zaujme prísny postoj.
Turecko je v súčasnosti domovom pre takmer štyri milióny sýrskych utečencov, pripomína Reuters. Turecko svoje hranice otvorilo ľuďom, ktorí utekali pred občianskou vojnou vo vlasti, ktorá vypukla v roku 2011.
Mnohí títo utečenci sú sústredení na juhu Turecka blízko sýrskej hranice. V tureckom meste Gaziantep, tragicky postihnutom zemetrasením, žije takmer pol milióna Sýrčanov, čo predstavuje štvrtinu obyvateľstva.
Nevôľa a odpor voči Sýrčanov nie je nič nové, ale zemetrasenie toto napätie ešte zhoršilo, konštatuje Reuters.
Turecko vynaložilo od roku 2011 vyše 40 miliárd dolárov na ubytovanie pre utečencov, a to v čase, keď samotná táto krajina zažíva intenzívne ekonomické ťažkosti. Niektorí Turci vnímajú Sýrčanov ako lacnú pracovnú silu, ktorá im berie pracovné miesta a využíva služby štátu. Táto otázka sýrskych utečencov bude podľa predpokladov veľkou témou v tohtoročných prezidentských a parlamentných voľbách, uvádza Reuters.