StoryEditor

Čiernu komédiu Invalid si už pozrelo viac ako 24-tisíc divákov

13.02.2023, 16:45
Autor:
TASRTASR

Filmová novinka divákov oslovuje zmesou hereckých výkonov, hudby, prevedenia, réžie, kaskadérstva, vizuálnych efektov.

Počas uplynulého víkendu si spomedzi všetkých, zahraničných aj slovenských filmov, vybralo najviac návštevníkov kín na Slovensku novú čiernu komédiu Jonáša Karáska Invalid.

"Stala sa najnavštevovanejším filmom uplynulého víkendu, doposiaľ si Invalida v našich kinách pozrelo viac ako 24-tisíc divákov," uviedla manažérka Perla Žinčíková. Úspešnosť podľa nej predznamenali už predpremiéry filmu v krajských mestách.

Filmová novinka divákov oslovuje zmesou hereckých výkonov, hudby, prevedenia, réžie, kaskadérstva, vizuálnych efektov.

Zavedie ich do obdobia 90. rokov. "Páčilo sa nám na nich, že všetko bolo vypuklé, mafia bola v uliciach, bol to stret spoločnosti s kapitalizmom aj s negatívnymi vecami, čo prináša. Tie problémy, ktoré boli vtedy vypuklé, už teraz možno nie sú tak vypuklé, ale stále sú tu," povedal Karásek.

Jeho film hovorí o rasizme, alkoholizme, problémových vzťahov v rodine, ale aj o zbližovaní kultúr. Pokus o zblíženie slovenskej s rómskou kultúrou dokazuje titulná pieseň Asal, teda rómska verzia hitu Úsmev, ktorú naspievali Rytmus a Kmeťoband. "Do filmu sa nám to veľmi hodilo, pomáha to aj promu," priznal režisér.

Hlavné postavy stvárňujú Gregor Hološka a jeho český kolega Zdeněk Godla. Hološka hrá Laca Hundera, údržbára v múzeu, ktorého cholerická povaha dostane až na invalidný vozík.

Godlov Gabo je rómsky rozprávač príbehu. "Som pyšný na to, čo vytvoril pán Karásek, som nadšený, smial som sa po celú dobu," povedal Godla.

Jeho filmový Gabo si v čiernej komédii vyskúša aj nacistickú uniformu. "On si to ani neuvedomuje, že je to nacistická uniforma, oblečie si ju, pretože si myslí, že pomôže kamarátovi a že v tom vyzerá dobre," poznamenal český herec, ktorý hrá nesmelého Gaba žijúceho v osade so svojou sestrou a jej deťmi. Je to čistá duša, ktorá síce má prehľad vo "winetouvkách", ale reálie druhej svetovej vojny sú mu na hony vzdialené. "Som taký dobrý vojak Švejk," dodal Godla.

V čiernej akčnej komédii divákov ďalej zabavia Daniel Fischer, Ivo Gogál, Oľga Belešová, Sväťo Malachovský, Sáva Popovič, Helena Krajčiová, ale aj Patrik Rytmus Vrbovský.

01 - Modified: 2023-05-24 13:07:55 - Feat.: - Title: Dano Heriban stvárnil Alexandra Dubčeka v doteraz neodvysielanej dráme, diváci si nový film pozrú na jeseň 02 - Modified: 2023-05-22 19:11:43 - Feat.: - Title: Herečka Jennifer Lawrence na festivale v Cannes všetkých šokovala. Tajne pracovala na dokumente o Talibane 03 - Modified: 2023-05-22 09:05:00 - Feat.: - Title: Zabudnutý hudobník stalinskej éry. Najprv sa podieľal na komunistickej propagande, potom náhle zmenil názor 04 - Modified: 2023-05-16 05:44:00 - Feat.: - Title: Francúzskym filmom s Deppom v hlavnej úlohe sa dnes začne filmový festival v Cannes 05 - Modified: 2023-05-14 22:25:47 - Feat.: - Title: Dominik György, chameleón medzi režisérmi: Filmovou tvorbou som ľudí pobúril už v štrnástich
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 18:40