StoryEditor

Objekty zostrelené nad Severnou Amerikou sa nepodobajú čínskemu balónu, znie z USA

12.02.2023, 20:35
Autor:
ČTKČTK

Severoamerický vzdušný priestor v posledných dvoch týždňoch narušili tri lietajúce objekty.

Americkí predstavitelia sa domnievajú, že lietajúce objekty zostrelené v minulých dňoch nad Aljaškou a Kanadou boli balóny. V televízii ABC to dnes povedal líder demokratov v americkom Senáte Chuck Schumer.

Oba tieto objekty ale podľa neho boli menšie ako čínsky balón, ktorý pred týždňom zostrelilo americké letectvo pri pobreží Južnej Karolíny. Tlačové oddelenie Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť podľa agentúry Reuters neskôr uviedlo, že zostrelené objekty vyzerajú inak ako spomínaný čínsky balón.

"Rozhodne ich nebudeme popisovať, kým sa nám nepodarí získať trosky, na čom pracujeme," uviedol tlačový odbor v reakcii na otázky ohľadom Schumerových komentárov. Kanadský premiér Justin Trudeau dnes uviedol, že tímy pátrajú po valcovitom predmete, aby ho mohli analyzovať a zistiť viac o jeho účele.

Severoamerický vzdušný priestor v posledných dvoch týždňoch narušili tri lietajúce objekty. Minulý týždeň v sobotu stíhačka americkej armády zostrelila na pokyn prezidenta Joea Bidena čínsky balón, ktorý Spojené štáty označili za špionážny a ktorý preletel nad americkým územím.

Tento týždeň v piatok zostrelili americké stíhačky nad Aljaškou neidentifikovaný objekt a v sobotu kanadský premiér informoval o zostrelení neidentifikovaného objektu nad kanadským teritóriom Yukon.

image

Bojovať budeme v roku 2025, znie z USA. Simulácie ukazujú prehru Číny. Hrozí naozaj vojna veľmocí? (analýza)

Na otázku, či posledné dva zostrelené objekty boli balóny, Schumer podľa agentúry AP odpovedal: "Oni sa domnievajú, že áno, ale oveľa menší ako ten prvý. "Schumer sa tak v televízii odvolával na sobotňajšie informácie bezpečnostného poradcu Bieleho domu Jakea Sullivana.

Podľa Washingtonu bol čínsky balón veľký zhruba ako tri školské autobusy. Naproti tomu objekt zostrelený nad Aljaškou bol podľa Bieleho domu veľkosti menšieho auta. Oba objekty - zostrelené nad Aljaškou aj nad severnou Kanadou - tiež podľa AP leteli nižšie ako prvý balón a nachádzali sa vo výške, kde lietajú civilné lietadlá.

Komu posledné dva zostrelené predmety patrili, zatiaľ nie je jasné. Podľa Schumera experti vyzdvihujú ich trosky a budú zisťovať, odkiaľ sa na americký kontinent dostali.

Peking už skôr zostrelenie svojho balónu pri Južnej Karolíne odsúdil a uviedol, že išlo o civilný objekt, ktorý slúžil na meteorologický výskum. Washington uviedol, že boli čínske špionážne balóny spozorované už skôr na piatich kontinentoch a že sú súčasťou rozsiahleho výzvedného programu, ktorý Čína vedie už roky.

01 - Modified: 2023-06-06 18:57:33 - Feat.: - Title: Čínski snookeri Liang Wen-po a Li Chang dostali doživotné tresty 02 - Modified: 2023-06-06 12:02:29 - Feat.: - Title: Ruské a čínske stíhačky narušili juhokórejskú zónu protivzdušnej obrany 03 - Modified: 2023-06-06 22:00:00 - Feat.: - Title: „Musíme dupnúť na brzdu.“ Amerika rieši, ako odvrátiť vojnu s Čínou, ktorá odmietla rokovania 04 - Modified: 2023-06-06 09:22:59 - Feat.: - Title: Diplomati USA a Číny rokovali v Pekingu o zlepšení vzájomných vzťahov 05 - Modified: 2023-06-06 05:33:47 - Feat.: - Title: USA upozornili na agresívne manévre čínskej armády, môžu si vyžiadať obete
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 09:07