StoryEditor

Exprezident Bolsonaro sa plánuje v nasledujúcich týždňoch vrátiť do Brazílie

12.02.2023, 14:56
Autor:
TASRTASR

"Občas musíte riskovať, stojí to za to. Môžete si byť istí, že väčšina Brazílčanov je s nami," povedal Jair Bolsonaro v sobotu svojim podporovateľom.

Bývalý brazílsky prezident Jair Bolsonaro sa plánuje v nasledujúcich týždňoch vrátiť do Brazílie. Bývalý brazílsky líder sa už od decembra zdržuje v Spojených štátoch. TASR o tom informuje podľa nedeľnej správy agentúry AFP.

"Chcem sa vrátiť do Brazílie. Mám v úmysle sa do Brazílie vrátiť v nasledujúcich týždňoch," povedal Bolsonaro podľa CNN Brazil v sobotu večer na stretnutí so svojimi priaznivcami z Brazílie v meste Boca Raton v americkom štáte Florida.

Pravicovo orientovaného Bolsonara vystriedal vo funkcii brazílskeho prezidenta prednedávnom ľavičiar Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro odcestoval do Spojených štátov koncom decembra, len dva dni pred Lulovou inauguráciou. Tá sa zaobišla bez incidentov, no o týždeň neskôr vtrhli tisíce Bolsonarovych podporovateľov v brazílskom hlavnom meste do vládnych budov a požadovali zrušenie výsledkov volieb.  

Bolsanoro opakovane spochybnil Lulove tesné víťazstvo vo vlaňajších prezidentských voľbách, pričom je v Brazílii vyšetrovaný pre úlohu, ktorú mohol v januárovom útoku na vládne budovy zohrať.

Bolsonaro poprel akúkoľvek zodpovednosť za nepokoje v Brazílii už pár hodín po ich začiatku. Lula však začiatkom februára uviedol, že si je istý, že jeho predchodca "tento puč pripravil".

Nepokoje, ktoré 8. januára vypukli v Brazílii, sú prirovnávané k útoku na americký Kapitol zo 6. januára 2021, kam po prehratých voľbách vtrhli podporovatelia niekdajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Občas musíte riskovať, stojí to za to. Môžete si byť istí, že väčšina Brazílčanov je s nami," povedal Bolsonaro v sobotu svojim podporovateľom.

Bolsonaro sa po príchode do USA držal spočiatku v úzadí, no neskôr sa začal objavovať na verejnosti a už niekoľkokrát sa prihovoril aj svojim podporovateľom. Aj predtým televízie CNN Brasil povedal, že sa do svojej vlasti plánuje vrátiť koncom januára. Minulý mesiac však napokon požiadal v USA o šesťmesačné víza. Podľa jedeného z Bolsonarovych synov si bývalý brazílsky líder neurčil dátum presného návratu.   

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 04:55