StoryEditor

V Tunisku zatkli dvoch aktivistov a vplyvného podnikateľa, ktorý je považovaný za symbol korupcie

12.02.2023, 09:28
Autor:
TASRTASR

Kamál Táif je bývalý dôverník zosadeného prezidenta Zína Ábidína bin Alího. Polícia zadržala aj člena vedenia Strany obnovy, ktorý je rivalom súčasného prezidenta Kaísa Saída.

Tuniská polícia v sobotu zatkla vplyvného podnikateľa Kamála Táifa a dvoch kľúčových politických aktivistov. Podľa agentúry AFP o tom informovali právnici zadržaných.

​Táif je bývalý dôverník zosadeného prezidenta Zína Ábidína bin Alího. Polícia zadržala aj člena vedenia Strany obnovy (an-Nahda), ktorý je rivalom súčasného prezidenta Kaísa Saída.

Saíd sa v júli roku 2021 zmocnil rozsiahlych právomocí a Tunisko odvtedy zaznamenalo prudký nárast prípadov zatýkania a stíhania politikov, novinárov a ďalších osôb.

Prezidenta preto jeho odporcovia obviňujú z autoritárstva. Práve v Tunisku sa pritom začali povstania arabskej jari v roku 2011.

Pre mnohých Tunisanov - najmä pre stúpencov Strany obnovy - bol Táif symbolom korupcie. Ako vplyvný muž sa podieľal na prevrate v roku 1987, ktorý prinútil bývalého prezidenta Habíba Búrgíbu rezignovať.

Táif bol dlho považovaný za priateľa Búrgíbovho nástupcu - prezidenta bin Alího. V roku 1992 však Táif upadol do nemilosti kvôli sporu s bin Alího bývalou manželkou Lajlou Trabelsiovou.

Po páde bin Alího v roku 2011 sa podnikateľ názorovo priblížil k opozícii.

V roku 2012 bol vyšetrovaný za "sprisahanie proti štátnej bezpečnosti", ale neboli voči nemu vznesené žiadne obvinenia. Jeho prípad bol v roku 2014 uzavretý.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 08:12