Ničivé pondelkové zemetrasenie v Turecku a Sýrii si vyžiadalo viac ako 28-tisíc ľudských životov. Počet známych obetí katastrofy prekročil túto hranicu po tom, ako dnes večer turecký viceprezident Fuat Oktay podľa agentúry Reuters oznámil, že počet obetí v jeho krajine vzrástol na 24 617. Zo susednej Sýrie doteraz prišli informácie o 3553 mŕtvych. Nové údaje od vlády či opozície, ovládajúcej časti rozdelenej krajiny, dnes agentúry neponúkali.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan skôr počas dneška aktualizoval bilanciu vo svojej krajine najprv na 21 848 obetí a o niekoľko hodín neskôr na 22 327 mŕtvych. Podľa Erdogana "katastrofa storočia" zasiahla oblasť s priemerom 500 kilometrov, v ktorej len v Turecku žije 13,5 milióna ľudí.
Aj päť dní po otrasoch záchranári v troskách miest ďalej nachádzali preživších, informovali podľa agentúry AP turecké médiá. V Nurdagi západne od regionálnej metropoly Gaziantep dnes údajne našli päťčlennú rodinu, ktorá vo svojom zrútenom dome strávila 129 hodín. Turecká televízia odvysielala zábery z mesta Kahramanmaraş, kde sa záchranárom podarilo z trosiek vyslobodiť trojčlennú rodinu, vrátane 12-ročného dieťaťa, ktorí v troskách prežili 133 hodín. V meste Antakya zase záchranári vyniesli zo sutín 36-ročného muža, píše AP, podľa ktorej sa dnes podarilo zachrániť celkovo 12 ľudí. Nie všetky nálezy však končia šťastne a nádeje na ďalších zachránených klesajú spolu s teplotami.
Turecký úrad pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií AFAD v rannom hlásení uviedol, že z postihnutej zóny na juhu Turecka bolo evakuovaných bezmála 93-tisíc ľudí a že do krízových operácií je zapojených vyše 166-tisíc pracovníkov. Erdogan pri popoludňajšom vystúpení v meste Sanliurfa dodal, že zranených má Turecko vyše 80-tisíc.
Zemetrasenie o sile 7,8 stupňa a stovky následných otrasov zasiahli predovšetkým juh Turecka, pocítil ich však tiež severozápad Sýrie. Záchranári aj za medzinárodnej spolupráce stále prehľadávajú trosky domov, pričom operácií sa zúčastnil tiež český tím, ktorý v piatok ráno v meste Adiyaman vyslobodil dvoch preživších zo sutín zrútených domov. Šance na nájdenie ďalších preživších sú pomerne malé, aj vzhľadom na trvalo nízke teploty.
V Sýrii pátranie a humanitárne operácie komplikuje zložitá vnútropolitická a bezpečnostná situácia. Ťažký je prístup najmä do regiónov pod kontrolou povstaleckých skupín. Aj tam už pomoc v podobe stanov či prikrývok mieri, podľa záchranárskej organizácie Biele prilby, ktorá v oblastiach pôsobí, je však zatiaľ úplne nedostatočná. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov UNHCR v piatok odhadol, že v Sýrii zemetrasenie pripravilo o strechu nad hlavou až 5,3 milióna ľudí.