StoryEditor

Šéfovia MAAE a Rosatomu rokovali o bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne

09.02.2023, 23:17
Autor:
TASRTASR

Ukrajinská armáda na jeseň informovala, že ukrajinskí zamestnanci záporožskej elektrárne čelia "morálnemu a psychickému tlaku", pričom niektorí boli údajne nútení zaobstarať si ruské pasy a podpísať zmluvy s Rosatomom.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu MAAE Rafael Grossi rokoval vo štvrtok v Moskve so šéfom ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosatom Alexejom Lichačovom. TASR o tom informuje na základe správy stanice CNN.

Podľa vyhlásenia Rosatomu sa diskusia týkala otázok súvisiacich so zaistením bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne. Lichačov informoval generálneho riaditeľa MAAE o krokoch, ktoré v tejto oblasti podniká ruská strana, ako aj o opatreniach zameraných na zaistenie dobrých životných podmienok pre zamestnancov elektrárne a ich rodinných príslušníkov.

"Okrem toho hovorili aj o otázkach týkajúcich sa súčasnej a budúcej spolupráce medzi Ruskom a MAAE v iných oblastiach. Obe strany potvrdili dohodu o pokračovaní (vzájomných) kontaktov," uvádza Rosatom. 

Záporožská atómová elektráreň je najväčšia svojho druhu v Európe. Odvtedy, ako Rusko vlani napadlo Ukrajinu a následne prevzalo kontrolu nad touto elektrárňou, MAAE opakovanie vyjadruje obavy z jadrovej havárie.

Podľa ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa ubezpečil Grossi Ukrajinu, že MAAE nikdy neuzná Rusko ako vlastníka elektrárne a zároveň tiež prisľúbil stálu prítomnosť inšpektorov tejto dozornej agentúry OSN vo všetkých ukrajinských jadrových elektrárňach.

Samotný Šmyhaľ požaduje úplné stiahnutie ruských vojakov i zamestnancov Rosatomu zo ZAES a jej vrátenie pod kontrolu ukrajinských úradov. 

Ukrajinská armáda na jeseň informovala, že ukrajinskí zamestnanci záporožskej elektrárne čelia "morálnemu a psychickému tlaku", pričom niektorí boli údajne nútení zaobstarať si ruské pasy a podpísať zmluvy s Rosatomom.

01 - Modified: 2023-06-10 14:06:06 - Feat.: - Title: Všetci sú pozitívne naladení, povedzte to Putinovi. Zelenskyj potvrdil, že protiofenzíva už prebieha 02 - Modified: 2023-06-10 11:22:03 - Feat.: - Title: Nemecký kancelár Scholz bude telefonovať Putinovi, vyzve ho na stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny 03 - Modified: 2023-06-10 14:26:07 - Feat.: - Title: Kanadský premiér pricestoval do Kyjeva, oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine 04 - Modified: 2023-06-10 11:03:18 - Feat.: - Title: V okupovanej záporožskej elektrárni odstavili posledný z reaktorov 05 - Modified: 2023-06-10 10:42:43 - Feat.: - Title: Ukrajina prelomila ruské obranné línie na viacerých miestach frontu, boje neustávajú
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 17:16