StoryEditor

Dobrovoľné príspevky by sa mohli vyberať pred dovŕšením dôchodkového veku

08.02.2023, 11:27
Autor:
TASRTASR

Novelou chcú poslanci zatraktívniť dobrovoľné sporenie na dôchodok. Sporiteľ by mohol mať prístup k majetku tvorenému z dobrovoľných príspevkov alebo jeho časti v zásade kedykoľvek, nie až dovŕšením dôchodkového veku, a to aj opakovane.

Sporitelia by mohli mať kedykoľvek prístup k majetku z dobrovoľných príspevkov v druhom pilieri, nie až po dovŕšení dôchodkového veku.

Zároveň by sa mali zaplatené dobrovoľné príspevky daňovo zvýhodniť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení skupiny poslancov OĽANO a Sme rodina, ktorý Národná rada (NR) SR v stredu posunula do druhého čítania.

Novelou chcú poslanci zatraktívniť dobrovoľné sporenie na dôchodok. Sporiteľ by mohol mať prístup k majetku tvorenému z dobrovoľných príspevkov alebo jeho časti v zásade kedykoľvek, nie až dovŕšením dôchodkového veku, a to aj opakovane.

Osobitný výber by vyplácala dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou má sporiteľ uzatvorenú zmluvu. Aj po vyplatení osobitného výberu by mohol sporiteľ ďalej platiť dobrovoľné príspevky na svoj osobný dôchodkový účet.

Daňový stimul navrhujú predkladatelia tak, aby nezdaniteľnou časťou základu dane bola suma zaplatených dobrovoľných príspevkov, a to maximálne do výšky 2 percent z čiastkového základu dane z príjmov a najviac do výšky 2 percent zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky.

"Keďže však zavedenie daňového stimulu znamená, že sa štát vzdá časti svojich príjmov, poslanci navrhli, aby zvýšenie flexibility pri čerpaní majetku tvoreného z dobrovoľných príspevkov bolo umožnené iba za podmienky povinnosti zvýšenia základu dane o sumu zaplatených dobrovoľných príspevkov, o ktorú si sporiteľ tento základ dane znížil, a to v prípade, ak by prostriedky cez osobitný výber čerpal pred dovŕšením 55. roku veku," konštatovali predkladatelia v dôvodovej správe.

Návrh má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, konkrétne na výnos dane z príjmov fyzických osôb na úrovni 417-tisíc eur v roku 2025 a približne 671-tisíc eur v roku 2026.

K návrhu má pripomienku ministerstvo financií, podľa ktorého musia byť uvedené aj návrhy na úhradu znížených príjmov.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 11:00