StoryEditor

Podmienky na poskytnutie investičnej pomoci by sa mohli zmierniť

07.02.2023, 23:06
Autor:
TASRTASR

Energetická kríza podľa poslancov priamo ovplyvnila schopnosť niektorých firiem plniť povinnosti a podmienky na poskytnutie regionálnej investičnej pomoci.

Investorom by sa mohli opäť zmierniť podmienky na poskytovanie investičnej pomoci. Ide napríklad o predĺženie lehôt na dokončenie investície, obstaranie majetku či zníženie minimálnej hodnoty pri rozšírení investície.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o regionálnej investičnej pomoci skupiny poslancov z hnutia OĽANO, ktorý plénum Národnej rady v utorok posunulo do druhého čítania.

"Návrh zákona reaguje na pretrvávajúcu energetickú krízu a jej negatívne dôsledky, ktoré zasiahli okrem iného aj podnikateľský sektor," uviedli navrhovatelia v dôvodovej správe.

Energetická kríza podľa poslancov priamo ovplyvnila schopnosť niektorých firiem plniť povinnosti a podmienky na poskytnutie regionálnej investičnej pomoci.

Porušenie podmienok a súvisiacich povinností by podľa nich mohlo viesť až k rušeniu rozhodnutí o poskytnutí alebo rozhodnutí o schválení investičnej pomoci. Poslanci priblížili, že navrhovaná úprava nie je novým riešením krízovej situácie, ale ide o riešenie zväčša prevzaté z predchádzajúcich úprav na zmiernenie týchto podmienok.

Za splnené sa v rokoch 2023 a 2024 bude v prípade schválenia novely považovať napríklad vyplácanie minimálneho násobku priemernej mzdy zamestnancom v porovnaní s priemernou nominálnou mesačnou mzdou zverejnenou štatistickým úradom v okrese hlavného miesta realizácie investičného zámeru.

Tým sa ale nemení povinnosť prijímateľa vynaložiť oprávnené mzdové náklady minimálne v hodnote uvedenej v rozhodnutí o poskytnutí investičnej pomoci.

O dva roky sa predĺži lehota na začatie obstarávania dlhodobého majetku. Tá bola pôvodne 12 mesiacov od doručenia rozhodnutia o poskytnutí investičnej pomoci.

O dva roky novela predlžuje aj povinnosť dokončiť investíciu do troch rokov v prípade malých a stredných podnikov a do piatich rokov v prípade veľkých podnikov. Minimálna hodnota na poskytnutie investičnej pomoci pri rozširovaní výroby by sa mala znížiť z 15 percent na 5 percent.

Poslanci navrhli aj zmenu zákona o dani z príjmov. Tou by chceli predĺžiť obdobie, počas ktorého si prijímateľ regionálnej investičnej pomoci bude môcť uplatňovať úľavu na dani z príjmov.

Národná rada posunula do druhé čítania aj návrh novely zákona o preverovaní zahraničných investícií. Ten rovnako predložila skupina poslancov hnutia OĽANO.

 

01 - Modified: 2023-06-07 13:40:18 - Feat.: - Title: Premiér nevidí šancu na podporu programového vyhlásenia vlády 02 - Modified: 2023-06-04 09:05:25 - Feat.: - Title: Rekonštrukcia a výmena hlasovacích zariadení má stáť 1,6 milióna eur 03 - Modified: 2023-06-02 12:58:23 - Feat.: - Title: Kollár odmietol spojenie s vlastníkom budovy, do ktorej sa sťahuje správa ciest 04 - Modified: 2023-05-30 10:13:06 - Feat.: - Title: Poslancov v júni zrejme čakajú ďalšie mimoriadne schôdze k zákonom 05 - Modified: 2023-05-29 13:27:55 - Feat.: - Title: Ódorova vláda má čas požiadať parlament o dôveru do polovice júna
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 07:08