Japonský súd v utorok zamietol žiadosť o odškodnenie podanú skupinou ľudí, ktorých rodičia počas druhej svetovej vojny prežili zhodenie atómovej bomby na Hirošimu.
Žiadatelia sa snažili získať od japonskej vlády príspevok na pokrytie svojich zdravotníckych výdavkov. Súd však ich žiadosť odmietol s argumentom, že miera dedičnosti následkov radiácie zostáva nejasná.
Hirošimský okresný súd uviedol, že hoci nemožno úplne vylúčiť dedičnosť zdravotných následkov vyvolaných radiáciou, neexistujú ani vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. Vylúčenie detí preživších z príslušnej vládnej pomoci preto nie je podľa názoru súdu protiústavné.
Žiadatelia totiž požadovali, aby vláda každému z nich vyplatila 100-tisíc jenov (712 eur) a tvrdili, že ich vylúčenie z vládneho programu pomoci je porušením ústavného práva na rovnoprávne zaobchádzanie. Proti rozsudku súdu sa plánujú odvolať.
Agentúra AP pripomína, že japonský súd už predtým zamietol podobnú žiadosť, ktorú si podali deti preživších v Nagasaki, kde bola tiež počas druhej svetovej vojny zhodená atómová bomba.
Bombardovanie Hirošimy 6. augusta 1945 pripravilo o život 140-tisíc ľudí. Mnohí z tých, ktorí ho prežili, museli znášať dlhotrvajúce následky vystavenia sa rádioaktívnemu žiareniu. Ich deti, ktoré sú známe aj ako "hibaku nisei", sa domnievajú, že práve v dôsledku dedičných následkov ožiarenia sa u nich vyvinuli rôzne druhy rakoviny a iné zdravotné problémy.
Na vládny príspevok na pokrytie lekárskej starostlivosti však majú v Japonsku právo len priami preživší alebo tí, ktorí boli radiácii vystavení ešte pred narodením počas vývoja plodu v maternici.