StoryEditor

Belgicko postaví v Turecku poľnú nemocnicu na pomoc zraneným po zemetrasení

07.02.2023, 20:01
Autor:
TASRTASR

Cielená lekárska pomoc vyplýva zo skutočnosti, že nemocnice na juhovýchode Turecka sú preťažené počtom zranených a ich maximálna kapacita už bola prekonaná.

Belgicko sa pripravuje na vyslanie pohotovostného lekárskeho tímu do Turecka. V oblasti postihnutej zemetrasením zriadi poľnú nemocnicu, pričom vyšle aj personál, ktorý bude poskytovať potrebnú lekársku pomoc miestnemu obyvateľstvu a zmierni tak tlak na turecké nemocnice. V utorok to oznámilo federálne ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo v správe pre médiá informovalo, že prví odborníci odídu do Turecka už v stredu spolu so zásielkou 10-tisíc spacích vakov, ktoré Belgicko posiela vzhľadom na extrémne poveternostné podmienky v zemetrasením zničenej oblasti.

Cielená lekárska pomoc vyplýva zo skutočnosti, že nemocnice na juhovýchode Turecka sú preťažené počtom zranených a ich maximálna kapacita už bola prekonaná. Tisíce ľudí s rôznymi stupňami zranení v súčasnosti nemajú prístup k pohotovostnej zdravotnej starostlivosti.

Aj preto turecké úrady požiadali o medzinárodnú pomoc, aby okrem pátracích a záchranných tímov krajiny, ktoré chcú pomáhať, vyslali aj špecializované poľné nemocnice. Belgicko na túto žiadosť okamžite zareagovalo a plánovací výbor pomoc riešil spolu s tureckým veľvyslanectvom v Bruseli. Špecializovaní lekári sú väčšinou dobrovoľníci zorganizovaní cez ministerstvo zdravotníctva a vojenský zdravotnícky personál.

Podľa informácií ministerstva poľná nemocnica ponúkaná Turecku dokáže ošetriť viac ako 100 pacientov denne a ubytovať najmenej 20 pacientov, ktorí môžu stráviť noc na pozorovaní.

Zdravotný tím sa bude skladať z belgických lekárov, ktorí sa špecializujú na urgentnú chirurgiu, s podporou sestier na pohotovosti a iných špecifických medicínskych profilov. Vyslaný tím bude môcť vykonávať aj operácie na mieste a poskytovať ďalšiu životne dôležitú lekársku pomoc.

V ponuke belgickej nemocnice bude aj špecifická služba s názvom "matka a dieťa". V závislosti od potrieb priamo v teréne vyslaný tím v počte 70 až 80 ľudí a poľná nemocnica zostanú na mieste niekoľko týždňov.

V stredu odíde do Turecka prieskumný tím, aby našiel vhodné miesta, kde môže byť poľná nemocnica postavená. Cez víkend odíde druhý tím, aby zriadil nemocnicu zriadil. Mala by byť v prevádzke najneskôr na budúci štvrtok (16.2).

Poľnú nemocnicu zloženú z niekoľkých desiatok kontajnerov na miesto určenia prevezú lietadlá ministerstva obrany. Celá operácia bude stáť Belgicko približne osem miliónov eur.

 

01 - Modified: 2023-05-31 09:31:50 - Feat.: - Title: Video s tureckým prezidentom Erdoganom vyvolalo ďalšie špekulácie o jeho zdraví 02 - Modified: 2023-05-30 19:55:29 - Feat.: - Title: Erdogan a jeho spojenci si udržali väčšinu v parlamente 03 - Modified: 2023-05-30 04:42:45 - Feat.: - Title: Egypt a Turecko sa dohodli na opätovnom nadviazaní diplomatických vzťahov 04 - Modified: 2023-05-29 21:13:26 - Feat.: - Title: Český premiér Fiala v pondelok blahoželal Erdoganovi, Babiš to stihol ešte v nedeľu 05 - Modified: 2023-05-29 15:56:37 - Feat.: - Title: Švédsky a turecký minister sa čoskoro stretnú, hovoriť majú o členstve v NATO
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 12:55