StoryEditor

Grécka vláda chce zabrániť strane členov rozpusteného neonacistického Zlatého úsvitu v účasti vo voľbách

03.02.2023, 15:08
Autor:
ČTKČTK

Podľa vládneho návrhu by v parlamentných voľbách nesmeli kandidovať strany, ktoré majú v oficiálnom či reálnom vedení osoby odsúdené za závažné trestné činy.

Grécka vláda chce zabrániť v účasti v parlamentných voľbách strane, ktorú vedú bývalí členovia rozpusteného neonacistického Zlatého úsvitu. Návrh zákona, ktorý by to umožnil, dnes kabinet premiéra Kyriakosa Mitsotakisa predložil parlamentu, napísala agentúra AP. Bývalý člen Zlatého úsvitu Ilias Kasidiaris, ktorý je zakladateľom mimoparlamentnej Národnej strany - Gréci, označil návrh za nedemokratický.

Podľa vládneho návrhu by v parlamentných voľbách nesmeli kandidovať strany, ktoré majú v oficiálnom či reálnom vedení osoby odsúdené za závažné trestné činy. To by sa dotklo aj zoskupenia Národná strana - Gréci, ktorú založil Kasidiaris. Tento krajne pravicový politik je v súčasnosti vo väzení, pretože bol odsúdený na 13 rokov a šesť mesiacov väzenia za členstvo v zločineckej skupine. Tou bola podľa súdu práve neonacistická strana Zlatý úsvit, ktorej členovia páchali pouličné násilie. Podľa vládneho návrhu by nemohli kandidovať ani strany, ktoré nedodržiavajú demokratické zásady.

image

Fitch zvýšila úverový rating Grécka vďaka lepším fiškálnym prognózam

"Demokracia majú morálnu povinnosť brániť sa pred svojimi nepriateľmi," povedal grécky premiér. Podľa neho nie je možné, aby demokratické zriadenie financovala a legitimizovala strany, ktoré chcú demokratický štát podkopať. Mitsotakis sa domnieva, že zákon je v súlade s gréckou ústavou aj medzinárodnými dohovormi. V prípade schválenia ho podľa premiéra posúdi grécky ústavný súd.

V odkaze z väzenia Kasidiaris, ktorý bol poslancom za Zlatý úsvit v rokoch 2012 až 2019, označil vládny návrh za nedemokratický. Národná strana - Gréci má podľa prieskumov šancu prekročiť trojpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu.

So zámerom zabrániť krajne pravicovej strane v účasti vo voľbách súhlasia aj viaceré opozičné strany. Za vládny návrh by mohli hlasovať aj opoziční socialisti. Ľavicová SYRIZA a komunisti však vládny text kritizujú. Podľa nich je príliš všeobecný a umožňuje svojvoľný výklad. O návrhu má parlament hlasovať v utorok.

Vláda chce, aby sa parlamentné voľby uskutočnili v Grécku v apríli. Podľa prieskumov je zatiaľ favoritom vládna pravicová Nová demokracia, na druhom mieste sa v prieskumoch umiestňuje ľavicové zoskupenie SYRIZA Alexisa Tsiprasa.

01 - Modified: 2023-06-03 16:37:33 - Feat.: - Title: Grécka polícia našla v krabiciach na banány kokaín v hodnote 3,2 milióna eur 02 - Modified: 2023-05-30 18:20:00 - Feat.: - Title: Turistami vyhľadávaný Korintský prieplav v Grécku vo štvrtok znovu otvoria 03 - Modified: 2023-05-30 16:17:23 - Feat.: - Title: Masívny útok hackerov v Grécku narušil koncoročné skúšky na stredných školách 04 - Modified: 2023-05-30 05:25:14 - Feat.: - Title: V Grécku zatkli piatich členov pohraničnej polície, pomáhali nelegálnym migrantom 05 - Modified: 2023-05-29 14:41:54 - Feat.: - Title: Gréci pôjdu opäť k parlamentným voľbám na konci júna
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 03:07