StoryEditor

Zaslanie britských bitevníkov Ukrajine by bolo nepraktické kvôli výcviku, tvrdí Londýn

02.02.2023, 18:27
Autor:
TASRTASR

Po januárovom prísľube západných krajín o dodávkach tankov Ukrajine sa začalo diskutovať o tom, či Británia a iné krajiny NATO zvážia aj požiadavku Kyjeva získať bojové lietadlá.

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok nevylúčil, že by Británia mohla Ukrajine poslať stíhačky. Ukrajina to však podľa neho teraz nepotrebuje, pričom upozornil, že výcvik ukrajinských pilotov na použitie stíhačiek by trval celé mesiace. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

"V tomto ohavnom konflikte neexistuje čarovný prútik," uviedol Wallace na tlačovej konferencii v prístavnom meste Portsmouth na juhu Anglicka po stretnutí britských a austrálskych ministrov obrany a zahraničných vecí.

image

Erdogan ich nerozdelil. Fínsko a Švédsko potvrdili, že sú odhodlané vstúpiť do NATO spolu

Po januárovom prísľube západných krajín o dodávkach tankov Ukrajine sa začalo diskutovať o tom, či Británia a iné krajiny NATO zvážia aj požiadavku Kyjeva získať bojové lietadlá.

Wallace túto možnosť nevylúčil, no uviedol, že Ukrajina potrebuje v súčasnosti posilniť predovšetkým pozemné jednotky. Ruskú taktiku prirovnal k tej z prvej svetovej vojny, keď sa na prelomenie obrany používala mnohopočetná pechota. Minister takúto taktiku označil ako "útoky vlnami ľudí".

"Ukrajinci musia byť schopní vytvárať vojenské formácie na zemi, aby mohli použiť viacero druhov zbraní a zatlačili tak späť ruskú armádu. Pretože tak porazíte útoky vlnami ľudí, ku ktorým sa Rusi v súčasnosti musia uchýliť," uviedol britský minister obrany. Poukázal na to, že v dôsledku tejto taktiky má ruská armáda veľké straty na životoch.

Ešte skôr v štvrtok pritom hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka uviedol, že najrýchlejší výcvik pilota na britských stíhačkách trvá 35 mesiacov.

"Ak by sme aj zajtra ráno oznámili, že ich posadíme do rýchlych stíhačiek, trvalo by to mesiace," povedal Wallace. Zopakoval tak svoje vyjadrenie zo stredy, keď povedal, že Británia sa ešte "pevne nerozhodla", či pošle Ukrajine stíhačky, no nemyslí si, že je to v súčasnosti správny prístup.

image

Potrebujeme ďalšiu podporu zo Západu, vyhlásil Zelenskyj. Upozornil na zhromažďovanie sa ruských síl

 

01 - Modified: 2023-06-01 16:53:18 - Feat.: - Title: Stoltenberg vyhlásil, že členské krajiny Aliancie súhlasia so vstupom Ukrajiny do NATO 02 - Modified: 2023-06-01 15:16:19 - Feat.: - Title: Kremeľ kritizuje, že zahraničie nereaguje na ostreľovanie Belgorodskej oblasti 03 - Modified: 2023-06-01 14:58:03 - Feat.: - Title: Ľudia stále zomierajú, tvrdí Vallo. Bratislava, Eurocities a UNICEF vyzvali k solidarite a podpore utečencov 04 - Modified: 2023-06-01 14:09:04 - Feat.: - Title: Je v slovenskom záujme, aby Ukrajina bola v NATO. Aliancia je pre nás najlepšou zárukou, tvrdí Wlachovský 05 - Modified: 2023-06-01 12:51:11 - Feat.: - Title: Europoslanci schválili, aby Európska únia mohla zaslať viac munície pre Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 22:37