StoryEditor

Žilinka odmieta, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo

02.02.2023, 15:15
Autor:
TASRTASR

Generálny prokurátor zdôraznil potrebu získavania dôkazov zákonnými spôsobmi. Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo. Deklaroval, že vyšetrovanie prebieha a slovenské orgány činné v trestnom konaní (OČTK) pracujú.

Zdôraznil potrebu získavania dôkazov zákonnými spôsobmi. Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť. Uviedol to v pléne Národnej rady počas Hodiny otázok.

"Vždy sme tvrdili, že pokiaľ ide o podozrenia, prebieha trestné stíhanie vo veci," uviedol generálny prokurátor s tým, že vo veci sa vykonávajú zákonným spôsobom potrebné úkony. Podčiarkol, že OČTK nemôžu pracovať na základe článkov v médiách, ale len na základe zákonom získaných dôkazov. Ozrejmil, že doteraz bolo vo veci vypočutých 62 svedkov a že orgány intenzívne komunikujú aj s inými krajinami na základe cezhraničnej spolupráce.

Apeloval aj na médiá, aby bez znalosti dôkazov a zistení netlačili článkami na vyšetrovateľov. Odmietol pritom podsúvanie naratívu zo strany médií aj niektorých politikov, že sa v tejto trestnej veci nekoná a že sa OČTK snažia kauzu "ututlať". "Nie je to pravda," vyhlásil Žilinka.

Žilinka kritizoval aj špekulatívne narábanie s doterajšími výrokmi prokuratúry v čase. Podčiarkol, že výroky jeho i prokuratúry vždy zodpovedali skutkovým a právnym záverom, ku ktorým dospeli v čase, keď ich prezentovali. Poznamenal, že vtedy nemohli vedieť, aké budú napríklad neskoršie zistenia nemeckých orgánov a nemohli teda na to ani reagovať pri vykonávaní úkonov a pri výsluchoch v minulosti. "Odmietam takúto manipuláciu," vyhlásil.

Generálny prokurátor v pléne reagoval na otázky Ondreja Dostála (SaS). Otvorené podľa Dostála ostáva to, či na únose participoval niekto zo Slovenska.

Pýtal sa, či stále platí, že Generálna prokuratúra SR "nepovažuje za osožné, aby sa orgánmi činnými v trestnom konaní preskúmali podozrenia, či v kauze únosu vietnamského občana boli zainteresované osoby či orgány SR".

01 - Modified: 2023-05-12 13:33:48 - Feat.: - Title: Prokuratúra vyšetruje slovenskú účasť na Expo Dubaj, potvrdil Žilinka 02 - Modified: 2023-04-19 07:14:34 - Feat.: - Title: Podľa sudcu guvernér uplácal, Hambálkova klubovňa zmenila majiteľa a témou bol aj návrh Čepčeka (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-03-23 09:11:31 - Feat.: - Title: Žilinka: Návrh veľkej novely Trestného zákona má moju plnú podporu. Je to kvalitný materiál 04 - Modified: 2023-03-22 17:36:49 - Feat.: - Title: Prezidentka podá disciplinárny návrh na Žilinku vtedy, ak bude mať šancu uspieť 05 - Modified: 2023-03-15 14:29:49 - Feat.: - Title: Hamran: Nech Žilinka preverí manipulácie v prípade vyšetrovateľov NAKA. Ak sa vráti Fico, končím v polícii
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:23