Americkí investori, vrátane investičných divízií firiem Intel a Qualcomm, sa v rokoch 2015 až 2021 podieľali na celkových investíciách do čínskych spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou takmer pätinou. Ukázala to správa skupiny pre technologickú politiku pri Georgetownskej univerzite CSET. Správa prichádza v čase, keď americká vláda sprísňuje dohľad nad investíciami do AI, kvantovej technológie a polovodičov a pripravuje nové obmedzenia pre financovanie čínskych technologických firiem z USA.
Podľa správy sa 167 amerických investorov podieľalo na 401 transakciách. To predstavuje zhruba 17 percent investícií do čínskych spoločností zaoberajúcich sa AI.
Spoločnosť Qualcomm Ventures sa podieľala na 13 investíciách, Intel Capital potom na 11 investíciách. Najviac investícií do čínskych spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou však uskutočnila firma GGV Capital, a to 43.
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena by podľa očakávaní mala v tomto roku predstaviť exekutívny príkaz, ktorý obmedzí niektoré americké investície do citlivých čínskych technologických odvetví. Niektoré skupiny obviňujú amerických investorov z toho, že odovzdávajú kapitál a cenné know-how do čínskych technologických spoločností, a môžu tak napomáhať rozvoju vojenských schopností Pekingu, uviedla agentúra Reuters.
Medzi najväčšie investície patrí samostatná investícia Goldman Sachs do firmy 1KMXC, ktorá sa zaoberá robotikou s umelou inteligenciou, a tiež investícia troch amerických spoločností rizikového kapitálu do firmy Geek+, ktorá sa zaoberá autonómnymi robotmi. Podľa štúdie CSET sa ale iba jedna čínska spoločnosť zaoberajúca sa umelou inteligenciou, ktorá získala peniaze od amerických investorov, zaoberá vývojom aplikácií umelej inteligencie na vojenské účely alebo pre verejné bezpečnostné potreby.