StoryEditor

Na nových austrálskych bankovkách už nebude podobizeň britského panovníka

02.02.2023, 06:37
Autor:
TASRTASR

Austrálska stredoľavá vláda už krátko po septembrovom úmrtí Alžbety II. oznámila, že nahradenie jej podobizne na austrálskej päťdolárovej bankovke portrétom Karola III. nebude automatické.

Austrália vo štvrtok oznámila, že na nových austrálskych päťdolárových bankovkách už nebude podobizeň britského panovníka.

Doteraz tieto papierové bankovky zdobil portrét zosnulej kráľovnej Británie Alžbety II.; podobizeň jej nástupcu - kráľa Karola III. - sa tam už však neobjaví. Nový dizajn by mal vzdať hold pôvodným obyvateľom Austrálie.      

Austrálska stredoľavá vláda už krátko po septembrovom úmrtí Alžbety II. oznámila, že nahradenie jej podobizne na austrálskej päťdolárovej bankovke portrétom Karola III. nebude automatické.

Vláda celú záležitosť následne prekonzultovala s predstaviteľmi austrálskej centrálnej banky a dospela k záveru, že na nových bankovkách už portrét britského monarchu nebude.

Inovovaná podoba päťdolárovky by mala vzdať hold "kultúre a dejinám pôvodných obyvateľov Austrálie," uvádza sa vo štvrtkovom oznámení austrálskej centrálnej banky.

Budúci dizajn by sa mal vytvoriť v spolupráci s predstaviteľmi pôvodných Austrálčanov, pričom celý proces tvorby a tlače môže potrvať aj niekoľko rokov. Dovtedy sa budú vydávať bankovky v súčasnej podobe, ktoré sa budú naďalej akceptovať aj po vydaní novej verzie päťdolárovky.

Podobizeň kráľovnej Alžbety stále zostáva na austrálskych minciach. V priebehu tohto roka by však mali začať raziť už mince s portrétom nového panovníka Karola III.  

Na iných papierových bankovkách okrem päťdolárovky portrét Alžbety II. nie je. Na väčšine austrálskych platidiel už v súčasnosti figurujú aborigénske motívy.

Panovník Spojeného kráľovstva je zároveň aj kráľom 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, medzi ktoré patrí aj Austrália.

Vlaňajšie úmrtie Alžbety II. opätovne rozprúdilo diskusie o budúcnosti Austrálie ako konštitučnej monarchie. Súčasný austrálsky labouristický premiér Anthony Albanese je zástancom možnej budúcej premeny Austrálie na republiku.

01 - Modified: 2023-06-05 08:43:07 - Feat.: - Title: Austrálsky súd po 20 rokoch omilostil matku usvedčenú z vraždy štyroch detí 02 - Modified: 2023-05-30 08:55:25 - Feat.: - Title: Južná Kórea a Austrália posilnia obrannú spoluprácu 03 - Modified: 2023-05-29 13:22:00 - Feat.: - Title: Z farmy si spravil samozvané kniežatstvo. Namiesto platenia daní vyhlásil Austrálii vojnu 04 - Modified: 2023-05-28 08:12:52 - Feat.: - Title: Polícia zatkla muža, ktorý stál za jednou z najväčších schém pašovania heroínu v Austrálii 05 - Modified: 2023-05-25 08:08:45 - Feat.: - Title: Vo výškovej budove v centrálnej časti Sydney vypukol rozsiahly požiar
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 00:42