StoryEditor

Mikulcov rezort predložil nový zákon o ochrane svedka

01.02.2023, 12:09
Autor:
TASRTASR

Návrh podľa rezortu reformuje poskytovanie ochrany a pomoci ohrozenému a chránenému svedkovi, zvyšuje bezpečnosť svedkov svedčiacich o najzávažnejších trestných činoch a zjednodušuje administratívny i schvaľovací proces realizácie programu ochrany.

Legislatíva ochrany svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Zabezpečiť to má nové znenie zákona, ktoré Ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Návrh podľa rezortu reformuje poskytovanie ochrany a pomoci ohrozenému a chránenému svedkovi, zvyšuje bezpečnosť svedkov svedčiacich o najzávažnejších trestných činoch a zjednodušuje administratívny i schvaľovací proces realizácie programu ochrany.

"Ochrana svedka podľa návrhu zákona predstavuje najvyšší stupeň ochrany, ktorý sa uplatňuje vo výnimočných prípadoch, ak svedkom hrozí ujma na zdraví alebo iné vážne nebezpečenstvo a bezpečnosť ohrozeného alebo chráneného svedka alebo jeho blízkych osôb nebude možné zabezpečiť inými adekvátnymi a efektívnymi prostriedkami a opatreniami," približuje predkladacia správa.

Návrh podľa rezortu vychádza zo skúseností z praxe, požiadaviek vyplývajúcich z analýz bezpečnostného prostredia a diskusií s relevantnými subjektmi.      

Potrebu nového zákona zdôvodňuje ministerstvo novými závažnými formami trestnej činnosti, ktoré sa objavili od prijatia súčasného zákona v roku 1998. Ide napríklad o cezhraničný organizovaný zločin, medzinárodný terorizmus, nárast radikalizmu a extrémizmu.

"Priniesli aj potrebu rýchlo a pružne reagovať pri ochrane svedkov v záujme zachovania ich ochoty poskytovať dôkazy," vysvetlil rezort. Opatrenia programu na ochranu svedka považuje za účinný prostriedok boja s najzávažnejšou kriminalitou. Prispievať majú aj k skvalitneniu trestného konania najmä v najzávažnejších kauzách vzhľadom na ochotu svedčiť aj z dôvodu, že mu bude garantovaná stopercentná bezpečnosť.

Návrhom sa tiež novelizujú súvisiace ustanovenia zákona o Policajnom zbore. Zmeny by mohli nadobudnúť účinnosť od augusta.

 

01 - Modified: 2023-05-11 14:12:57 - Feat.: - Title: Mikulcov rezort prijal opatrenia, ktoré majú predísť zneužívaniu rezervačného systému 02 - Modified: 2023-05-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Veľký krok Slovenska smerom k haseniu elektromobilov. Mikulec sa chystá nasadiť Cobru 03 - Modified: 2023-04-28 14:08:10 - Feat.: - Title: Miestni si ani po rokoch nezvykli na zvuky streľby. Osemročný chlapec našiel náboj v obytnej zóne 04 - Modified: 2023-05-04 09:00:00 - Feat.: - Title: Máte problém s vybavením občianskeho preukazu? Pozrite sa v ktorých mestách sú voľné termíny (+ tabuľka) 05 - Modified: 2023-04-11 22:00:00 - Feat.: - Title: Mikulcov rezort plánuje masívny nákup radarov. Polovicu z nich chce osadiť na úsekoch bez nehôd (+ mapa)
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 16:49