StoryEditor

Olympijský výbor odmietol vyjednávať s Ruskom o podmienkach účasti ich športovcov v Paríži

31.01.2023, 21:42
Autor:
TASRTASR

Medzinárodný olympijský výbor pracuje na návrhu, ktorý by umožnil Rusom a Bielorusom súťažiť v Paríži pod neutrálnou vlajkou, no o podmienkach odmietol s ruskou stranou diskutovať.

Prezident Ruského olympijského výboru (ROC) Stanislav Pozdňakov varoval pred vylúčením Ruska z OH v Paríži a žiada o rovnaké podmienky pre všetkých športovcov. Medzinárodný olympijský výbor pracuje na návrhu, ktorý by umožnil Rusom a Bielorusom súťažiť v Paríži pod neutrálnou vlajkou, no o podmienkach odmietol s ruskou stranou diskutovať.

"Každý, kto nás žiada o vynechanie olympiády, by si mal byť vedomý, že takéto kroky vedú priamo k izolácii všetkých našich športovcov na dva olympijské cykly. Žiadne vlajky ani hymna, naši športovci nebudú súťažiť na vrcholných podujatiach osem rokov. Presne o to ide našim súperom," citoval Pozdňakova portál insidethegames.biz.

Ruský funkcionár následne vyzval ukrajinskú stranu na zváženie bojkotu, ktorým pohrozil v prípade účasti ruských športovcov na olympiáde ukrajinský  minister športu Vadym Gutcajt. "Žiaden pokus o bojkot olympijských hier nikdy nemal pozitívny dopad na krajinu, ktorá ich hostila. Našich ukrajinských kolegov vyzývame, aby s takýmito praktikami prestali," dodal Pozdňakov.

Návrh MOV o možnej účasti Rusov sa stretol s veľkou vlnou odporu zo strany ukrajinských predstaviteľov vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského či zlatého olympionika Vladimira Klička. Ich stanovisko podporili aj Nórsko, Poľsko, Estónsko či Lotyšsko. "O sankciách proti Rusku a Bielorusku sa nedá vyjednávať. Jednohlasne sme ich potvrdili na decembrovom zasadnutí," citovala agentúra AFP z oficiálneho vyhlásenie MOV.

Ten vylúčil vlani ruských a bieloruských športovcov v dôsledku vojenskej invázie na Ukrajinu z veľkej väčšiny medzinárodných podujatí. Kým po začiatku invázie odporučil všetkým športovým federáciám, aby športovcov z týchto krajín taktiež vylúčili zo svojich podujatí, minulý týždeň vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia.

V platnosti nechal zákaz organizovania a podpory medzinárodných podujatí v Bielorusku a Rusku zo strany medzinárodných športových zväzov. Olympijská rada Ázie (OCA) medzičasom ponúkla Rusom a Bielorusom možnosť súťažiť na tohtoročných Ázijských hrách, kde sa môžu na budúcoročné OH kvalifikovať.

01 - Modified: 2023-06-09 18:34:50 - Feat.: - Title: Rusko rozmiestnilo v chemickej továrni na Kryme výbušniny, uvoľnila by tisíce ton jedov, tvrdia Ukrajinci 02 - Modified: 2023-06-09 18:14:54 - Feat.: - Title: Rusko vyjadrilo Japonsku nesúhlas s poskytovaním vojenskej pomoci pre Ukrajinu 03 - Modified: 2023-06-09 16:26:58 - Feat.: - Title: Estónsko zakázalo vstup moskovskému patriarchovi Kirillovi za podporu vojny na Ukrajine 04 - Modified: 2023-06-09 15:25:21 - Feat.: - Title: Rusko by mohlo vyrábať iránske drony už budúci rok, vojenské partnerstvo Moskvy a Teheránu silnie 05 - Modified: 2023-06-09 14:49:57 - Feat.: - Title: Ruský útok na nemocnicu v Záporožskej oblasti zabil dvoch ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 22:55