Belgicko v utorok pred polnocou odstaví starnúci jadrový reaktor, ktorý dlhodobo vyvoláva kontroverzie v susednom Nemecku.
Reaktor Tihange 2 bude druhým za posledné štyri mesiace, ktorý Belgicko odstaví v rámci dlhodobého plánu na odklon od jadrovej energie.
Na odstavenie 40-ročného zariadenia z bezpečnostných dôvodov už roky vyzýva susedné Nemecko. V stenách jeho tlakových nádob kontroly totiž našli tisíce vlasových trhlín. Brusel výzvy na odstavenie doteraz odmietal.
"Odstavenie elektrárne zaručuje výrazné zvýšenie bezpečnosti v našich dvoch krajinách," uviedla nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová. Belgický reaktor Tihange 2 sa nachádza iba 50 kilometrov od nemeckých hraníc.
Prísľub postupného ukončenia využívania jadrovej energie je v belgickom právnom systéme zakotvený od roku 2003.
Vzhľadom na vysoké ceny energií spôsobené vojnou na Ukrajine Brusel plánovaný odchod od jadrovej energie v roku 2025 odložil o desať rokov neskôr.
Proti rozhodnutiu odložiť moratórium na jadrovú energiu sa ostro postavila belgická Strana zelených, ktorá je súčasťou vládnej koalície.
Dva najstaršie reaktory sa však úrady rozhodli zatvoriť - vlani v septembri vyradili z prevádzky tretí blok jadrovej elektrárne Doel pri Antverpách.
Belgicko v januári oznámilo dohodu s francúzskou energetickou spoločnosťou Engie o predĺžení životnosti ďalších dvoch reaktorov o desať rokov. Približne polovicu svojej potreby elektrickej energie tak bude pokrývať z vlastných stabilných reaktorov.