StoryEditor

Blinken vyjadril smútok nad nevinnými Palestínčanmi zabitými v Predjordánsku

31.01.2023, 19:54
Autor:
TASRTASR

Šéf americkej diplomacie sa stretol s Abbásom v meste Ramalláh na Západnom brehu, čo bola posledná zastávka na jeho ceste po Blízkom východe s cieľom bolo zastaviť najnovšie krviprelievanie.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom vyjadril smútok nad smrťou "nevinných" Palestínčanov počas vlny násilia na okupovanom Západnom brehu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.  

Šéf americkej diplomacie sa stretol s Abbásom v meste Ramalláh na Západnom brehu, čo bola posledná zastávka na jeho ceste po Blízkom východe s cieľom bolo zastaviť najnovšie krviprelievanie. Blinken sa tiež stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanyahuom a jeho ministrom obrany Joavom Galantom.

V piatok zastrelil palestínsky útočník sedem ľudí pri synagóge v anektovanom východnom Jeruzaleme, deň predtým izraelská armáda v husto obývanej časti Západného brehu zabila desať Palestínčanov.

Tento mesiac si konflikt vyžiadal životy 35 dospelých Palestínčanov a detí - vrátane útočníkov, militantov a civilistov a šiestich izraelských civilistov vrátane dieťaťa a jednej Ukrajinky.

Rok 2022 bol v Predjordánsku najkrvavejší od roku 2005, keď OSN začala monitorovať usmrtených na tomto okupovanom území.

"Palestínčania aj Izraelčania zažívajú čoraz väčšiu neistotu; majú čoraz väčší strach doma, vo svojich komunitách a modlitebniach," povedal Blinken v Ramalláhu a vedľa neho stál palestínsky prezident Abbás.

Blinken v pondelok odsúdil aj Palestínčanov, "ktorí oslavujú... teroristické činy, ktoré berú nevinné životy". Reagoval tým na streľbu vo východnom Jeruzaleme.

Po stretnutiach s palestínskymi obyvateľmi vyhlásil, že videl, "ako Palestínčanom mizne z očí horizont nádeje".

Blinken zopakoval, že USA podporujú vznik palestínskeho štátu. Izraelské kroky však podľa Washingtonu vytvárajú prekážky pre dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Medzi ne patrí "rozširovanie izraelských osád na palestínskych územiach, legalizácia týchto osád, demolácia domov a násilné vysťahovanie Palestínčanov, narušovanie historického štatútu posvätných miest a, samozrejme, podnecovanie násilia alebo tichý súhlas s ním".

01 - Modified: 2023-05-30 19:01:22 - Feat.: - Title: Šéf NATO a Blinken veria, že o vstupe Švédska sa rozhodne do júlového summitu 02 - Modified: 2023-05-30 14:20:47 - Feat.: - Title: Pri vstupe do židovskej osady v Predjordánsku postrelili miestneho civilistu. K útoku sa hlási al-Aksá 03 - Modified: 2023-05-23 10:58:36 - Feat.: - Title: Izraelská armáda v Predjordánsku zdemolovala byt rodiny útočníka z Tel Avivu 04 - Modified: 2023-05-22 06:32:50 - Feat.: - Title: Pri izraelskej razii v utečeneckom tábore zomreli traja Palestínčania 05 - Modified: 2023-05-19 14:16:51 - Feat.: - Title: Deň Jeruzalema naďalej sprevádzajú potýčky medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 03:24