StoryEditor

Vladimir Kličko kritizuje zmenu postoja olympijského výboru: Budete spolupacháteľmi

31.01.2023, 18:35
Autor:
TASRTASR

Medzinárodný olympijský výbor minulý týždeň oznámil, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by im umožnil súťažiť na hrách pod neutrálnou vlajkou.

Zlatý olympijský medailista v boxe Vladimir Kličko nesúhlasí s možnou účasťou ruských športovcov na OH 2024 v Paríži. Medzinárodný olympijský výbor minulý týždeň oznámil, že pokračuje v práci na návrhu, ktorý by im umožnil súťažiť na hrách pod neutrálnou vlajkou.

"Drahý Thomas Bach, svet vás sleduje a história vás bude súdiť. Držím palce s rozhodovaním," citovala agentúra AP vyjadrenie Klička, ktoré natočil na video v blízkosti zbombardovaných budov.

"Reprezentujete univerzálne hodnoty tolerancie a mieru. Hovorím vám: ‘Rusi sú olympijskí šampióni v zločinoch proti civilistom.‘ Pokiaľ priradíte olympijský vlajku k týmto zločinom, stanete sa spolupáchateľom tejto ohavnej vojny," pridal tvrdé slova zlatý medailista z Atlanty 1996. Pripojil sa tak k prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý Bacha vyzval, aby navštívil vojnou postihnuté mesto Bachmut.

Ruskí a bieloruskí športovci boli v dôsledku vojenskej invázie na Ukrajinu vylúčení z veľkej väčšiny medzinárodných podujatí. MOV však minulú stredu uviedol, že postoj k nim by sa mal zmeniť. Kým po začiatku invázie odporučil všetkým federáciám, aby športovcov z týchto krajín vylúčili zo svojich podujatí, teraz MOV vyzval, aby sa so všetkými zaobchádzalo rovnako bez ohľadu na to, aký pas vlastnia.

Olympijská rada Ázie (OCA) medzičasom ponúkla Rusom a Bielorusom možnosť súťažiť na tohtoročných Ázijských hrách, prostredníctvom ktorých sa môžu na olympijské hry kvalifikovať. Vyjadrenia ukrajinských predstaviteľov MOV dôrazne odmietol a označil ich za "hanlivé".

Prípadnú účasť Rusov a Bielorusov budú musieť ešte odsúhlasiť jednotlivé strešné organizácie olympijských športov. Ich vedúci predstavitelia sa ohľadom tejto problematiky stretnú 3. marca.

Podľa informácií AP je nepravdepodobná ich účasť na futbalovom turnaji – Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa obáva bojkotu zápasov s Ruskom zo strany ostatných tímov.

 

01 - Modified: 2023-03-24 15:04:39 - Feat.: - Title: Rusko nedokáže kvôli vojne na Ukrajine plniť dodávky zbraní pre Indiu, letectvo je od Moskvy závislé 02 - Modified: 2023-03-24 14:27:46 - Feat.: - Title: Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov, píše tlač 03 - Modified: 2023-03-24 14:13:10 - Feat.: - Title: OSN vyjadrila znepokojenie nad popravami bez procesu na ukrajinských bojiskách, robí to Moskva aj Kyjev 04 - Modified: 2023-03-24 14:15:04 - Feat.: - Title: Proruských žoldnierov teraz láka Konvoj. Poistil si výplaty, verbuje aj wagnerovcov 05 - Modified: 2023-03-24 13:13:15 - Feat.: - Title: Ukrajinci hlásia odrazenie osemdesiatich ruských útokov na východe krajiny
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. marec 2023 19:51