StoryEditor

V parlamente prebieha 81. schôdza, poslanci budú rozhodovať o termíne predčasných volieb

31.01.2023, 13:27
Autor:
TASRTASR

Program schôdze má viac ako sto bodov.

Začala sa 81. schôdza Národnej rady. Poslanci by mali popoludní o 17:00 hodine rozhodnúť o termíne predčasných volieb. Koalícia predložila uznesenie o skrátení volebného obdobia s termínom volieb 30. septembra. Nezaradení poslanci z Hlasu-SD navrhli termín na 24. júna a Smer-SD už na 27. mája.

Program schôdze má viac ako sto bodov. Okrem termínu volieb by mali poslanci rozhodnúť napríklad o novele exekučného poriadku či o vládnej novele zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.

Venovať by sa mali aj viacerým návrhom, ktoré vetovala prezidentka Zuzana Čaputová. Medzi nimi napríklad zákonu o ochrane ovzdušia či novele cestného zákona. Na opätovné prerokovanie vrátila aj zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti eustream sadzbou 6-tisíc eur za kilometer.

Na programe je aj novela Ústavy z dielne Petra Pčolinského. Týka sa skrátenia volebného obdobia parlamentu, ráta aj s možnosťou referenda k tejto otázke.

Poslanci z OĽANO zas navrhli odmenu za účasť na parlamentných voľbách formou zľavy desať percent z poplatkov štátu či zníženie kvóra pri miestnom referende.

V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva navrhujú tiež znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do parlamentu a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou či zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov do domácností aj vo voľbách do orgánov samosprávy.

Definitívne by mali na tejto schôdzi poslanci rozhodnúť aj o novele zákona o energetike či o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. V druhom čítaní je aj novela zákona o integrovanom záchrannom systéme. Ráta s posilnením pôsobnosti ministerstva vnútra na strategickej úrovni riadenia a koordinácie jednotlivých zložiek.

Policajný zbor by sa mal začleniť medzi základné záchranné zložky tohto systému. Novela by mala umožniť vznik integrovaných bezpečnostných centier.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 17:15