Pytliaci v Namíbii vlani zabili 87 ohrozených nosorožcov, čo je rekordný počet a takmer dvojnásobok oproti predminulému roku, keď ich usmrtili 45. S odvolaním sa na namibijských činiteľov a údaje namibijskej vlády o tom informuje spravodajský web BBC.
Väčšina z nosorožcov sa stala obeťou pytliakov v národnom parku Etosha na severozápade Namibie.
V posledných desaťročiach počet nosorožcov v Afrike výrazne klesol v súvislosti s dopytom po rohoch týchto zvierat v Číne a vo Vietname. Rohy nosorožcov sa používajú v tradičnej čínskej medicíne, hoci neexistujú dôkazy o ich účinnosti v boji proti chorobám. Vo Vietname sú nosorožčie rohy naopak vystavované ako znak bohatstva.
Vlani pytliaci prevažne v Etoši zabili 61 čiernych a 26 bielych nosorožcov, uviedlo namibijské ministerstvo životného prostredia. Nájdených v Etoshe podľa neho bolo 46 mŕtvych nosorožcov. Ohrozenejším druhom je nosorožec čierny, ktorých žije už len niečo vyše 5000.
Medzinárodné zločinecké gangy teraz používajú sofistikované vybavenie, ktoré zvieratá vystopuje, uspí a potom im usekne roh a nechá ich vykrvácať.
V Juhoafrickej republike a Botswane ochrancovia prírody dokonca odrezávali nosorožcom rohy, aby ich ochránili pred pytliakmi, a zachránili im tak život.
Naopak, počet slonov, ktorí sa stali obeťou pytliakov, v Namíbii zásluhou ochrancov prírody výrazne klesnú zo 101 v roku 2015 na štyroch v minulom roku.