StoryEditor

Macron nevylučuje stíhačky pre Ukrajinu. Konflikt však môže eskalovať, upozornil francúzsky prezident

30.01.2023, 22:15
Autor:
TASRTASR

Ukrajina musí najskôr o zbrane požiadať, nechal sa počuť francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal, že nevylučuje dodanie bojových lietadiel na Ukrajinu. Upozornil však na riziko možného vystupňovania konfliktu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"V zásade nie je nič vylúčené," povedal Macron po rokovaní s holandským premiérom Markom Ruttem v Haagu. Šéf Elyzejského paláca reagoval na otázku o možnej dodávke stíhačiek Kyjevu.

Spojenci Ukrajiny minulý týždeň prisľúbili dodávku tankov, Kyjev medzitým žiada ďalšie moderné zbrane, pripomína AFP. Francúzky prezident však pred prijatím akéhokoľvek rozhodnutia stanovil viacero "kritérií".

Ukrajina musí najskôr o zbrane požiadať, žiadne zo zbraní nepovedú k vystupňovaniu napätia a nevznikne pravdepodobnosť ich použitia na ruskom území. Majú byť použité len na pomoc pri odolávaní útokom. Macron dodal, že poskytnutie týchto prostriedkov nesmie oslabiť kapacitu francúzskych ozbrojených síl. Ukrajina podľa jeho slov zatiaľ ešte o stíhačky nežiada.

Holandskí politici nedávno zvažovali dodanie stíhačiek typu F-16 Ukrajine. Rutte však súhlasil s obozretnými vyjadreniami Macrona. Holandský premiér tiež pripomenul, že Ukrajina ešte o lietadlá nepožiadala.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 18:56