Ukrajinskí vojaci spúšťajú dron na ruské ppozície pri meste Bachmut. FOTO: TASR/AP  SNÍMKA: Libkos
StoryEditor

Ukrajina plánuje veľkú investíciu do dronov. Na ich kúpu chce uvoľniť takmer 550 miliónov dolárov

30.01.2023, 19:40
Autor:
ČTKČTK

"V roku 2023 zvyšujeme obstarávanie dronov pre ukrajinské ozbrojené sily," vyhlásil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony. Na ich dodanie už uzatvorila 16 zmlúv s ukrajinskými výrobcami. Oznámil to v pondelok ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

"V roku 2023 zvyšujeme obstarávanie dronov pre ukrajinské ozbrojené sily," uviedol Reznikov na sociálnej sieti Facebook. Dodal, že na nákup dronov plánuje ministerstvo vyčleniť asi 20 miliárd hrivien (približne 503 milión eur).

Ukrajinská aj ruská armáda používajú vo vojne na Ukrajine širokú škálu bezpilotných lietadiel na prieskumné a útočné operácie. Ukrajina získala značné dodávky dronov od svojich zahraničných partnerov. Tí jej poskytli rôzne bezpilotné lietadla od tureckých dronov Bayraktar TB2, ktoré je možno vyzbrojiť raketami, po nórske prieskumné drony Black Hornet vážiace len 33 gramov, píše Reuters.

Kyjev sa však teraz snaží podporiť domácu výrobu, aby dokázal vybudovať podľa slov ukrajinských predstaviteľov "armádu dronov". "Nezávislosť vojensko-priemyselného komplexu je jedným z faktorov obranných schopností tejto krajiny," uviedol Reznikov.

Ukrajinská armáda minulý týždeň oznámila, že začne v rámci svojich ozbrojených zložiek zakladať spoločnosti na výrobu útočných dronov. Reznikov oznámil, že ukrajinský rezort obrany dostal žiadosti navrhujúce výrobu až 75 rôznych dronov.

"Po konzultácii s generálnym štábom a ozbrojenými silami a po testoch uzatvorilo ministerstvo obrany 16 štátnych zákaziek s ukrajinskými výrobcami dronov," uviedol Reznikov.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
16. júl 2024 07:28