StoryEditor

Na Záhorí založilo 10 obcí združenie, ani to im ku kanalizácii zatiaľ nepomohlo

28.01.2023, 10:45
Autor:
TASRTASR

"Združenie vzniklo z dôvodu zvýšenia aglomerácie obyvateľstva nad požadovanú hranicu 2000 obyvateľov, aby mohlo byť zaradené ako oprávnený žiadateľ o dotáciu na kanalizáciu," uviedla starostka.

Desať obcí, ktoré sú členmi Združenia Vieska, si na kanalizáciu bude musieť počkať minimálne do roku 2027. Vyplýva to zo stretnutia členov združenia a zástupcov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Informovala o tom starostka obce Radošovce Iveta Matúšová.

Súčasťou združenia sú obce Lopašov, Oreské, Radošovce, Koválovec, Chropov, Dubovce, Popudinské Močidľany, Trnovec, Vrádište a Prietržka. "Združenie vzniklo z dôvodu zvýšenia aglomerácie obyvateľstva nad požadovanú hranicu 2000 obyvateľov, aby mohlo byť zaradené ako oprávnený žiadateľ o dotáciu na kanalizáciu," uviedla starostka.

Ako doplnila, aj napriek tomuto kroku združenie obcí nikdy nebolo oprávneným žiadateľom. "Samotná projektová dokumentácia bola vytvorená pred 15 rokmi, preto je do značnej miery dnes nepoužiteľná a je potrebné ju zaktualizovať. Celý projekt odkanalizovania obcí bol koncipovaný ako jeden celok, aby hydraulicky fungoval," doplnila Matúšová.

Na projekt kanalizácie je vydané platné stavebné povolenie, ktoré počíta s možnosťou čiastkových stavebných objektov, jednotlivých obcí. Všetky obce by sa mali podľa projektovej dokumentácie napojiť na čistiareň odpadových vôd v Holíči, ktorá je momentálne poddimenzovaná a kapacitne plná.

image

Záhorie je európsky unikát. Okrem plynu a ropy skrýva podzemie aj ďalší dar (reportáž)

Možnosťou by bolo vybudovať novú čistiareň. "Vybudovanie novej ČOV nie je koncepčne dobrým riešením v tejto lokalite. V prvom prípade sa tu nenachádza vhodný recipient. Existujúca čistiareň v Holíči tento problém nemá, preto je vhodnejšou alternatívou. Po druhé, nie sme zástancami budovania malých lokálnych ČOV, pretože z prevádzkového hľadiska sú energeticky náročnejšie a cena stočného by sa tým musela úmerne zvyšovať," povedal riaditeľ komunikácie BVS Peter Podstupka.

Podľa jeho slov by odkanalizovanie všetkých obcí združenia s výstavbou potrebných výtlačných kanalizačných zberačov stálo niekoľko desiatok miliónov eur. "Tie BVS nemá a podľa dostupných informácií ani jednotlivé obce. Pravdou však je, že ak by sa aj hneď našli, aktuálna kapacita ČOV Holíč nie je dostatočná na spracovanie odpadových vôd zo všetkých týchto obcí. Pôvodný viac ako desaťročný projekt na výstavbu celej kanalizačnej siete vo všetkých obciach vrátane výtlačného kanalizačného zberača sa pohyboval na úrovni 20 miliónov eur, čo pri dnešných cenách znamená sumu vyššiu ako 50 miliónov," uviedol riaditeľ.

Problémom čističky v Holíči sú balastné vody, ktoré tečú do kanalizácie. "Je to z dôvodu zle navrhnutého zaústenia zrážkových vôd, neexistencia vodozádržných opatrení a dosluhujúcej verejnej kanalizácie. Riešením je postupná výstavba kanalizácie v týchto obciach spolu s postupným odstránením balastných vôd pred ČOV Holíč spočívajúca v rekonštrukcii verejnej kanalizácie a ďalších opatrení v spolupráci s obcami a mestami tohto regiónu," doplnil Podstupka.

01 - Modified: 2023-05-31 06:38:22 - Feat.: - Title: Na Záhorí sa šíri zúfalstvo: Deti sú opuchnuté, repelent nezaberá. Obce sa spájajú do boja proti komárom 02 - Modified: 2023-05-24 13:07:37 - Feat.: - Title: Robíme všetko pre minimálny dosah zatvorenia urgentu v Malackách, tvrdí Bratislavský kraj 03 - Modified: 2023-04-22 14:15:28 - Feat.: - Title: Prezidentská kancelária dala do vojenského obvodu Záhorie okolo 1500 jelší. Čaputová sadila s partnerom 04 - Modified: 2023-03-31 20:15:33 - Feat.: - Title: Čechom došla trpezlivosť s našimi železnicami. ČD poslali sťažnosť, správca dráhy zas zbytočne minul milióny 05 - Modified: 2022-09-21 06:43:40 - Feat.: - Title: Železnice chcú riešiť problém bratislavských satelitov. V hre sú dve úplne nové trate (mapa)
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 15:47