StoryEditor

Polícia v kráľovstve Eswatini rozohnala protest proti vražde opozičného politika

28.01.2023, 06:54
Autor:
TASRTASR

Ako informovala tlačová agentúra AFP, Thulaniho Maseka, význačného opozičného politika a popredného právnika a publicistu v oblasti ľudských práv, zastrelili neznámi útočníci minulý týždeň.

Polícia v kráľovstve Eswatini v piatok streľbou gumovými projektilmi rozohnala dav ľudí, ktorí protestovali proti zabitiu popredného opozičného lídra v tejto poslednej absolutistickej monarchii v Afrike.

Ako informovala tlačová agentúra AFP, Thulaniho Maseka, význačného opozičného politika a popredného právnika a publicistu v oblasti ľudských práv, zastrelili neznámi útočníci minulý týždeň v jeho dome v Luhleku, vzdialenom približne 50 kilometrov od hlavného mesta Mbabane.

Následne sa v piatok zhruba 200 prívržencov opozície zišlo v meste Manzini, aby úradom odovzdali petíciu, ktorou žiadajú vyšetrenie vraždy tohto právnika. Rovnakú výzvu úradom v Eswatini adresovali aj Spojené štáty a Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

Eswatini - vnútrozemská krajina na juhu Afriky, predtým známa ako Svazijsko - potláča disent, a politické strany sú v nej zakázané od roku 1973. Počas niekoľko týždňov trvajúcich protestov proti monarchii v roku 2021 bolo zabitých najmenej 37 ľudí.

Niekoľko hodín pred Masekovou vraždou kráľ Mswati III. v prejave varoval aktivistov pred "žoldniermi, ktorí zabíjajú".

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 23:35