StoryEditor

Prezidentka verí, že poslancom sa podarí schváliť zmenu ústavy

24.01.2023, 12:40
Autor:
TASRTASR

Vyhlásiť termín predčasných volieb či prijať primerané rozhodnutia je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej potrebné najneskôr do 30. januára.

Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že poslancom sa v utorok podarí schváliť zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. 

"Môj postoj je jasný, jasne som povedala, že treba predčasné voľby vzhľadom na to, že máme vládu s obmedzenými právomocami," uviedla.

Vyhlásiť termín predčasných volieb či prijať primerané rozhodnutia je podľa nej potrebné najneskôr do 30. januára. "Inak zostavím úradnícku vládu," doplnila hlava štátu. 

Bývalé koaličné strany sa v nedeľu (22. 1.) dohodli na texte zmeny ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátenie volebného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia, na čo bude potrebných 90 hlasov poslancov.

Zároveň sa dohodli na termíne predčasných volieb 30. septembra. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) predpokladá, že dohodnutá zmena ústavy by sa mohla odsúhlasiť hneď po prerokovaní v parlamente. 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 01:45