V mnohých venezuelských mestách vrátane Caracasu sa v pondelok konali ďalšie demonštrácie, na ktorých od začiatku januára štátni zamestnanci požadujú zvýšenie platov. Manifestácie organizujú odbory, najmä školské, ale protestov sa zúčastňujú aj zamestnanci ďalších sektorov či dôchodcovia. Informoval o tom denník El Nacional. Podľa neho odborári hrozia národným štrajkom vo februári, ak ich požiadavky nebudú splnené.
"Chodíme demonštrovať za dôstojný život, právny štát a demokraciu," uviedla vo vyhlásení národná odborárska koalícia. "S mesačným platom asi desať dolárov rodina nemôže vyžiť," citovala agentúra Reuters 56-ročného Josého Franciska Jiméneza, šéfa združenia zamestnancov univerzity v Carabobe, ktorý sa zúčastnil na demonštrácii v meste Valencia. "Nikdy som si nepomyslel, že v 63 rokoch sa budem musieť spoliehať na vyberanie smetiakov, aby som prežil," povedal dôchodca Humberto Montiel, ktorý si k dôchodku privyrába upratovaním.
Mesačná minimálna mzda vo Venezuele predstavuje podľa agentúry Reuters 130 bolívarov, čo je v prepočte asi šesť dolárov. Naposledy bola zvýšená vlani v marci, keď medziročná inflácia dosiahla asi 300 percent.
Autoritárska vláda prezidenta Nicolása Madura viní zo zlej ekonomickej situácie americké sankcie. Štátnym zamestnancom Maduro sľúbil zvýšenie platov, nepovedal však, kedy sa to stane, o koľko to bude, ani kde na to vláda zoberie.
Šéf školských odborov Eduardo Sánchez médiám povedal, že ďalšie protesty sa budú konať v stredu, vo štvrtok a v pondelok a ak sa odbory s vládou nedohodnú, plánujú na február generálny štrajk, najprv jednodňový, potom dvojdňový a nakoniec neobmedzený. Sánchez uviedol, že rokuje s odbormi v regiónoch, aby sa k štrajku pripojili.