StoryEditor

Promoskovskí predstavitelia tvrdia, že navštívili zničený Soledar

23.01.2023, 11:42
Autor:
TASRTASR

Dvojicu mužov sprevádzali žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny, ktorá mala v bitke o Soledar zohrať hlavnú rolu.

Proruský líder samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin oznámil, že navštívil Soledar. TASR  informuje podľa pondelkovej správy agentúry AFP.

Pušilin zverejnil v nedeľu večer video, na ktorom s členom ruského parlamentu Zurabom Makijevom autom prichádzajú do zničeného mesta známeho soľnými baňami. Obaja sú vo videu ozbrojení a vo vojenskom oblečení.  

AFP upozornila, že nemohla nezávisle overiť, kde bolo video nakrútené.                                    

Ide o prvých predstaviteľov napojených na Moskvu, ktorí tvrdia, že Soledar navštívili. Rusko dobytie mesta predstavuje ako svoje veľké víťazstvo.

Dvojicu mužov sprevádzali žoldnieri z ruskej  Wagnerovej skupiny, ktorá mala v bitke o Soledar zohrať hlavnú rolu. Video zachytáva zhorené bytové bloky a zničené priemyselné budovy. V pozadí počuť zvuky delostreleckej paľby.

"Zostalo tu veľmi málo obyvateľov. Bojovníci z Wagnerovej skupiny im dávajú všetko potrebné," povedal Pušilin vo videu. "Stále sú (tu) civilisti, ktorí nechcú odísť," dodal.

"Bojovali sme o každý dom," vraví jeden z Wagnerovcov vo videu.

Rusko tvrdí, že Soledar ovládlo 13. januára v rámci niekoľkomesačných bojov o strategické mesto Bachmut. Ukrajina doteraz oficiálne neoznámila, že by stiahla svojich vojakov zo Soledaru.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 01:40