StoryEditor

Kyjev skladuje raketomety HIMARS v areáloch atómových elektrární, tvrdí Moskva. Žiadne dôkazy však nepredložila

23.01.2023, 10:04
Autor:
ČTKČTK

Ukrajina naopak v minulosti obvinila ruské sily, že uskladnili armádnu techniku v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni a ostreľovali jej areál. V médiách sa v tejto súvislosti šíril videozáznam, na ktorom boli vidieť nákladné vozne v strojovni elektrárne. Pravosť videa overila CNN.

Rusko tvrdí, že Ukrajina skladuje zbrane dodané zo Západu vrátane raketometov HIMARS v areáloch atómových elektrární. Obvinenie vzniesol podľa ruskej agentúry RIA Novosti šéf ruskej rozviedky SVR Sergej Naryškin.

Niekoľko vagónov zbraní podľa neho skončilo konkrétne v Rivnenskej jadrovej elektrárni v severozápadnej časti krajiny. Tvrdenie nemožno overiť z nezávislých zdrojov. Šéf SVR pre neho dôkazy nepriniesol.

"Prichádzajú dôveryhodné údaje o tom, že ukrajinské ozbrojené sily skladujú muníciu a zbrane dodané zo Západu v areáloch atómových elektrární," citovala agentúra Naryškinovo vyjadrenie.

"Týka sa to najdrahších a pre ukrajinské sily najviac nedostatkových rakiet a komplexov HIMARS, zahraničných systémov protivzdušnej obrany a tiež delostreleckej munície veľkej kalibre," doplnil tiež Naryškin.

image

HIMARS-y strácajú účinnosť, priznáva Kyjev. Západné tanky prinesú zlom, v čom porážajú tie ruské? (analýza)

Dôvodom pre údajné uskladnenie zbraní v jadrových elektrárňach je podľa Naryškina presvedčenie Kyjeva, že Rusko na atómové zariadenia v obavách z jadrovej katastrofy nezaútočí.

Kyjev sa k tvrdeniu šéfa SVR zatiaľ nevyjadril. V minulosti však obvinil ruské sily, že uskladnili armádnu techniku v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni a ostreľovali jej areál. V médiách sa v tejto súvislosti šíril videozáznam, na ktorom boli vidieť nákladné vozne v strojovni elektrárne.

Na jednom z nich bolo písmeno Z, ktorým ruské sily označujú niektoré svoje vozidlá nasadené na Ukrajine. Pravosť videa overila americká stanica CNN.

01 - Modified: 2023-06-03 12:28:58 - Feat.: - Title: Indonézia predstavila mierový plán pre vojnu na Ukrajine, navrhuje referendá a demilitarizované zóny 02 - Modified: 2023-06-03 12:15:49 - Feat.: - Title: Počet obetí vojenskej činnosti v ruskej Belgorodskej oblasti vzrástol na štyri, gubernátor viní Ukrajinu 03 - Modified: 2023-06-03 11:43:05 - Feat.: - Title: Ukrajina by potrebovala 50 systémov Patriot, ale má len dva, povedal Zelenskyj. Má prisľúbené tri ďalšie 04 - Modified: 2023-06-03 10:50:44 - Feat.: - Title: Pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine je v ohrození, varovala Čaputová. Slovensko čelí ruskej propagande 05 - Modified: 2023-06-03 10:25:10 - Feat.: - Title: Kontroly na Ukrajine ukázali, že asi pätina krytov nie je použiteľná. Zelenskyj vyzval na revíziu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:23