StoryEditor

Zelenskyj: Pred Bosporom čaká 100 lodí s obilím, môžu za to ruské obštrukcie

21.01.2023, 13:57
Autor:
TASRTASR

Ukrajinský prezident uviedol, že "ukrajinskí poľnohospodári pokračujú v obrábaní polí" napriek tomu, že Rusko neustáva v útokoch na infraštruktúru.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v sobotu na odstránenie prekážok, ktoré komplikujú vývoz obilia z Ukrajiny. Podľa jeho slov momentálne čaká na plavbu cez Bosporský prieliv viac než 100 lodí naložených ukrajinskými potravinami, za čo podľa neho môžu obštrukcie zo strany Ruska, informuje agentúra DPA.

"Vyše 100 lodí prepravujúcich potraviny čaká v blízkosti Bosporu. Prečo? Pretože sa musia podrobiť inšpekciám a ruskí zástupcovia tieto inšpekcie blokujú. Tieto lode sú tam držané celé týždne," povedal Zelenskyj vo videoprejave k účastníkom medzinárodnej konferencie ministrov poľnohospodárstva v Berlíne.

Podľa Zelenského toho dlhé čakanie spôsobí zvýšenie cien potravín v Európe a môže vyvolať nestabilitu alebo aj hlad v krajinách Ázie a Afriky.

Prezident uviedol, že "ukrajinskí poľnohospodári pokračujú v obrábaní polí" napriek tomu, že Rusko neustáva v útokoch na infraštruktúru Ukrajiny, vrátane jej prístavov a dopravných sietí, a vykonáva brutálne bojové operácie v ukrajinských obilných regiónoch.

Rusko v sobotu poprelo, že by blokovalo ukrajinské lode s nákladmi obilia a obvinilo Kyjev, že pri Bospore vytvára "umelú dopravnú zápchu".

"V súčasnosti kotví v ukrajinských prístavoch a inšpekčných zónach 64 lodí. Poradie inšpekcií určuje ukrajinská strana a ruskí zástupcovia naň nemajú nijaký dosah," uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie Kremľa.  

Takzvaná Čiernomorská dohoda, ktorú 22. júla podpísali OSN, Ukrajina, Rusko a Turecko, pomohla zmierniť celosvetovú potravinovú krízu spôsobenú Kremľom rozpútanou vojnou na Ukrajine. Platnosť dohody sa mala skončiť 19. novembra, ale bola predĺžená o ďalších 120 dní.

V rámci tejto iniciatívy bolo z Ukrajiny vyvezených už viac ako 14 miliónov ton obilia, uviedla v polovici decembra OSN. Rusko má v súlade s dohodou právo vykonávať inšpekcie lodí vezúcich ukrajinské potraviny.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 06:13