StoryEditor

Kysucké samosprávy žiadajú informácie o štátnej pomoci, avizujú protesty

20.01.2023, 23:31
Autor:
TASRTASR

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho Jozef Božik upozornil, že predstavitelia samospráv z celého Slovenska avizujú zatváranie plavární či zimných štadiónov.

Kysuckí starostovia a primátori žiadajú vládu, aby do konca januára informovala o poskytnutí kompenzácií za výpadky financií v dôsledku energetickej krízy, inflácie a prijatia právnych predpisov. V prípade nereagovania zo strany štátu avizujú protesty spoločne s obyvateľmi. Informovali o tom v Kysuckej deklarácii, ktorú prijali v piatok v Čadci na rokovaní Združenia miest a obcí Kysúc.

"Žiadame, aby kompenzácie za finančné výpadky samospráv neboli realizované formou refundácie, ale formou predfinancovania. Žiadame, aby štát v čo najkratšom termíne zverejnil daňovú prognózu Ministerstva financií. V prípade nereagovania na deklarované požiadavky pristúpia mestá a obce spoločne s obyvateľmi k protestom," uviedol predseda ZMOK a primátor Čadce Matej Šimášek.

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Partizánskeho Jozef Božik upozornil, že predstavitelia samospráv z celého Slovenska avizujú zatváranie plavární či zimných štadiónov. "Potom prídu na rad materské a základné školy. Stav je skutočne vážny. Sme krajina, ktorá zabúda na to, že 70 percent služieb vykonávajú samosprávy. Spokojnosť občanov sa začína v každej obci a meste v Slovenskej republike," podotkol.

Samosprávy sa podľa neho dohodli, že prvý protest v rámci Slovenska bude 30. januára. "Chceme v obciach a mestách vypnúť časť verejného osvetlenia. Ako signál, že nám zhasína aj svetielko nádeje," dodal Božik.

Ministerstvo hospodárstva bude podľa hovorkyne Márie Pavlusík pokračovať aj v roku 2023 v kompenzáciách vysokých cien energií v rámci schémy pomoci, určenej pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť. "O tieto kompenzácie môžu požiadať aj subjekty verejnej správy a viaceré aj požiadali už v decembri 2022. Okrem uvedenej pomoci však rezort hospodárstva intenzívne hľadal najoptimálnejšie riešenie pre všetky subjekty verejnej správy. A to v spolupráci s príslušnými rezortmi z hľadiska kompetenčnej príslušnosti jednotlivých subjektov verejnej správy. Ministerstvo hospodárstva aktuálne už predložilo konkrétny návrh na prerokovanie vládou," uviedla hovorkyňa rezortu hospodárstva.

01 - Modified: 2023-03-29 22:00:00 - Feat.: - Title: Doležal ju považuje za prioritu. Polmiliardovú diaľnicu na Kysuciach však Brusel nemusí preplatiť 02 - Modified: 2023-03-15 16:28:57 - Feat.: - Title: Doležal: Dobudovanie D3 na Kysuciach môže byť reálne v roku 2029 03 - Modified: 2023-02-16 16:28:58 - Feat.: - Title: Scéna ako z filmu. Polícia zastavila unikajúceho vodiča až strelami do kolies auta 04 - Modified: 2022-10-21 12:30:00 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Slovenský startup investuje na Kysuciach, do vývoja nadrozmerných batérií naleje milióny 05 - Modified: 2022-07-01 14:26:45 - Feat.: - Title: Najpotrebnejšia diaľnica na Slovensku kopí problémy. Časový sklz dôležitého dokumentu tlačí projekt na hranu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 20:38