StoryEditor

Fico vyzval troch najvyšších ústavných činiteľov na účasť v referende

19.01.2023, 12:42
Autor:
TASRTASR

Šéf Smeru tvrdí, že referendum je jediná cesta k predčasným voľbám, pretože v parlamente nie je vôľa na zmenu Ústavy a odsúhlasenie termínu.

Traja najvyšší ústavní činitelia by sa mali zúčastniť referenda a ukázať ľuďom úctu voči tomuto inštitútu i voči nim. Apeloval na nich predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

Tvrdí, že referendum je jediná cesta k predčasným voľbám, pretože v parlamente nie je vôľa na zmenu Ústavy a odsúhlasenie termínu. Podotkol, že v prípade úspešnosti referenda by mohli byť predčasné parlamentné voľby už v júni, pretože by na ich odsúhlasenie stačilo len 76 a nie 90 poslancov Národnej rady (NR) SR.

"Traja najvyšší ústavní činitelia majú povinnosť ukázať verejnosti rešpekt a úctu k referendu," vyhlásil Fico s tým, že ide o najvyššiu formu priamej demokracie. Apeloval na hlavu štátu, predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) aj dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby "prestali hrať smiešne hry" a aby na referendum išli.

Šéf Smeru-SD tiež tvrdí, že prezidentka oklamala občanov. Podľa jeho slov ešte nedávno vyhlásila, že ak do 31. januára nebude zmenená ústava a nebudú zvolané predčasné voľby do konca júna, preberie zodpovednosť a zostaví úradnícku vládu.

Stredajšie vyjadrenie hlavy štátu o rešpektovaní septembrového termínu volieb podľa Fica znamená, že bude "rešpektovať túto nefunkčnú a rozpadnutú vládu".

Podotkol tiež, že bývalá koalícia sa ani v stredu na ničom nedohodla a stále nevie, aký má byť obsah zmeny ústavy potrebnej na predčasné parlamentné voľby. "Nemajú ani predstavu, kedy by sa mali konať. Len pustili do éteru nejaký dátum," poznamenal.

Tvrdí, že bývalá koalícia si dá pri zmene ústavy buď podmienky neprijateľné pre opozíciu, alebo vytvorí taký stav, že nebude možné dosiahnuť väčšinu hlasov. Smer-SD bude podľa jeho slov trvať na júnovom termíne volieb a na tom, aby bolo možné dosiahnuť ich aj referendom, nielen tzv. samorozpustením parlamentu.

Fico kritizoval aj vyjadrenia lídra SaS Richarda Sulíka, že voľby v septembri by boli dobré aj preto, aby orgány činné v trestnom konaní stihli uzavrieť niektoré kauzy. Skonštatoval, že koalícia si s nimi nevedela poradiť po odbornej a profesijnej stránke, preto sa snaží o ich kriminalizáciu.

01 - Modified: 2023-01-31 18:45:00 - Feat.: - Title: Predčasné voľby v septembri sú proti záujmom Slovenska, tvrdí Fico 02 - Modified: 2023-01-31 13:11:29 - Feat.: - Title: Na vládu musíme vyvíjať tlak. Nesúhlasíme s tým, aby sa voľby konali koncom septembra, vyhlásil Fico 03 - Modified: 2023-01-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič sa v pléne pustil do Fica, nazval ho skorumpovaným zlodejom. Šéf Smeru tvrdí, že ich chcú pozatvárať 04 - Modified: 2023-01-28 13:17:03 - Feat.: - Title: Dobrá voľba chce rokovať o spájaní, odmieta vládu so Smerom a OĽANO 05 - Modified: 2023-01-30 09:41:43 - Feat.: - Title: Danko v HNtelevízii: Môj sen je dať Fica a Pellegriniho za jeden stôl. Nabrali by sme hlasy ako snehová guľa
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. január 2023 23:07