StoryEditor

Nový zákon o poľovníctve je podľa poľovníckej komory nekoncepčný, agrorezort návrh obhajuje

19.01.2023, 11:10
Autor:
TASRTASR

V návrhu nového zákona o poľovníctve sú podľa komory ignorované preventívne opatrenia na zabránenie vzniku škôd zverou.

Nový zákon o poľovníctve z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je podľa Slovenskej poľovníckej komory nekoncepčný. Rezort svoj návrh nového zákona obhajuje.

"Predkladaný nekoncepčný zákon o poľovníctve zaznamenal v medzirezortnom pripomienkovom konaní až 790 pripomienok, z čoho bolo 458 zásadných. Dodnes ministerstvo nevyriešilo 87 zásadných rozporov, napriek tomu predložilo zákon vláde. Všetko, za čo poľovníci bojovali v petícii Poľovníctvo má zmysel so 153-tisíc podpismi, bolo predkladateľom zákona odignorované," uviedol v stanovisku SPK jej hovorca Alojz Kaššák.

"Napriek našim upozorneniam o netransparentnom procese prípravy návrhu nového zákona o poľovníctve ministerstvom bola národná poľovnícka samospráva, ale aj široká poľovnícka a odborná verejnosť z procesu prípravy zákona vylúčená.

Tragikomická je aj skutočnosť, že parlamentní poslanci Martin Fecko, Jozef Pročko a Karol Kučera (všetci OĽANO) predložili svoj vlastný návrh veľmi podobný tomu ministerskému. Taktiež bez konzultácie s kýmkoľvek," upozornil Kaššák.

Poznamenal, že činnosti, ktoré vykonávala SPK z vlastných zdrojov, teda z financií poľovníkov (držiteľov poľovných lístkov), bude musieť podľa návrhu nového zákona finančne aj organizačne zabezpečovať štát. Napríklad vydávanie poľovných lístkov, na ktoré štátna správa nemá aktuálne hardvérové ani softvérové vybavenie, zaplatia daňoví poplatníci.

"SR je jedným z lídrov v systéme evidencie a vydávania dokumentov pre poľovníkov v EÚ. SPK má kompletnú evidenciu 66-tisíc poľovníkov, návrh zákona však znemožní ich kontrolu," zdôraznil.

Povinné členstvo poľovníkov v stavovskej organizácii má podľa neho väčšina krajín v Európe, okrem ČR. Absencia dôkladného systému a poriadku pri výkone práva poľovníctva ako služby pre spoločnosť vnesie podľa Kaššáka aj do života bežných občanov neistotu. Štátne revíry podľa hovorcu SPK ovládnu oligarchovia. "Jednoducho kto dá viac, ten bude poľovať," avizoval.

Dodal, že v návrhu nového zákona o poľovníctve sú ignorované preventívne opatrenia na zabránenie vzniku škôd zverou. Bezbreho sa zavádza objektívna zodpovednosť a ručenie za škody spôsobené zverou bez toho, aby sa vytvoril legislatívny rámec spoľahlivého, transparentného a spravodlivého postupu pri zisťovaní pôvodcu a samotného rozsahu škôd.

Ministerstvo návrh nového zákona obhajuje. "Niektoré informácie v stanovisku Slovenskej poľovníckej komory sú skreslené, respektíve nie celkom správne vystihujú jednotlivé ustanovenia uvedené v návrhu nového zákona o poľovníctve," uviedol odbor komunikácie MPRV v reakcii na SPK.

Rezort nepovažuje za najväčší problém poľovníctva na Slovensku povinné, respektíve nepovinné členstvo v SPK. "Hlavným poslaním poľovníctva v dnešnej dobe je služba poľnohospodárskej a lesnej krajine pri udržiavaní rovnováhy všetkých prírodných zložiek," podčiarkol agrorezort.

Najväčším problémom a zároveň prioritným cieľom MPRV je nastavenie správneho manažmentu početnosti raticovej zveri. Návrh zákona preto obsahuje viacero opatrení, ktoré budú smerovať k úprave jej početných stavov tak, aby zver ako integrálna súčasť prírodného prostredia nespôsobovala škody užívateľom poľovných pozemkov.

"Pevne veríme, že po lepšom a komplexnom preštudovaní návrhu zákona SPK zistí, že tento návrh nie je v žiadnom prípade smerovaný proti existencii poľovníckej samosprávy, ktorá má nezastupiteľné miesto pri zachovaní dlhoročnej tradície poľovníctva na Slovensku," dodalo ministerstvo.

 

01 - Modified: 2023-05-12 15:10:36 - Feat.: - Title: Zistenie HN: Nielen pre Bödöra? Kuba mal dostať 1,8 milióna od firmy blízkej Kvietikovi 02 - Modified: 2023-04-14 07:06:50 - Feat.: - Title: Agrodotácie a štátne pomoci by mali mať nový právny základ, pomôže dodržiavať podmienky Európskej únie 03 - Modified: 2023-04-05 20:30:22 - Feat.: - Title: Nariadenia k priamym platbám prerokuje vláda na najbližšom zasadnutí, majú zjednodušiť podporu 04 - Modified: 2023-03-21 15:10:25 - Feat.: - Title: Zastropovanie cien potravín je podvod so súhlasom vlády, tvrdí Smer-SD o dohode agrorezortu a obchodov 05 - Modified: 2023-02-18 10:32:37 - Feat.: - Title: Limity na ochranu opeľovačov včelári vítajú, farmári rešpektujú. Agrorezort Európsku komisiu podporuje
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 08:06