StoryEditor

Najbližšia noc prinesie opäť intenzívne zrážky, informujú meteorológovia

17.01.2023, 17:04
Autor:
TASRTASR

Meteorológovia vysvetľujú, že za zrážkovou činnosťou je pásmo teplého frontu a tlaková níž v jadranskej oblasti, ktorá sa presúva nad územie Slovenska.

Intenzívne zrážky vrátane sneženia možno na strednom a východnom Slovensku očakávať aj počas najbližšej noci na stredu. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

Meteorológovia vysvetľujú, že za zrážkovou činnosťou je pásmo teplého frontu a tlaková níž v jadranskej oblasti, ktorá sa presúva nad územie Slovenska.

"Vysoká oblačnosť teplého frontu od juhozápadu pribúda už v týchto chvíľach, pričom bude ďalej mohutnieť, až z nej postupne začnú vypadávať aj zrážky," uviedli meteorológovia.

Najmä v prvej polovici noci očakávajú výdatné zrážky v Banskobystrickom kraji a na východe, kde miestami spadne desať až 25 milimetrov (mm) zrážok, na krajnom východe ojedinele aj viac, pričom aj hodinová intenzita môže ojedinele presiahnuť päť milimetrov za hodinu, čo charakterizuje silný dážď alebo silné sneženie a veľké vločky.

Sneženie sa má pritom postupne dostať aj do nižších polôh.

"V Banskobystrickom kraji, na Gemeri, Spiši, čiastočne aj Šariši a Liptove, miestami napadne desať až 20 centimetrov (cm) snehu, najmä v polohách nad 400 metrov. Na pomedzí regiónov Spiš, Horehronie a Gemer môže ojedinele napadnúť aj viac ako 20 cm snehu," informuje SHMÚ.

"Snežiť bude pri teplote okolo nula stupňov Celzia, sneh bude ťažký a mokrý, navyše bude spočiatku fúkať aj mierny až čerstvý východný vietor," dodávajú, upozorňujúc na zvýšené riziko vzniku škôd a obmedzení v doprave v dôsledku spadnutých stromov a elektrického vedenia.

Odporúčajú vyhnúť sa počas noci prejazdu horských priechodov. "V druhej polovici noci zrážky síce zoslabnú, no po oteplení bude napadnutý sneh ešte ťažší, čo môže spôsobiť ďalšie škody," varujú meteorológovia.

Po oteplení a roztápaní snehu očakávajú počas stredy opätovné ochladzovanie a možné výdatnejšie zrážky na krajnom východe SR.

"V tejto časti nášho územia tak za 24 hodín miestami spadne 30 až 50 mm zrážok, čo už môže vyvolať aj stupne povodňovej aktivity," upozornili odborníci z SHMÚ. Dodali, že približne 20 mm zrážok spadne ojedinele aj na juhu stredného Slovenska a v Košickom kraji, kde v kombinácii s topením snehu môže taktiež dôjsť k stúpaniu vodných tokov.

Pred zrážkami vystríha SHMÚ vo vydaných výstrahách, pričom na Horehroní, na Spiši a Gemeri platí zvýšená výstraha druhého stupňa. V centrálnej časti SR je potrebné počas noci a rána rátať s tvorbou snehových jazykov a závejov.

01 - Modified: 2023-06-06 15:06:08 - Feat.: - Title: V Bratislavskom a Trnavskom kraji platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami 02 - Modified: 2023-06-06 09:52:36 - Feat.: - Title: Na Slovensku aktuálne prevažujú normálne vlhkostné podmienky 03 - Modified: 2023-06-03 16:40:10 - Feat.: - Title: Meteorológovia varujú pred nočným mrazom, ktorý môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu 04 - Modified: 2023-05-30 12:36:41 - Feat.: - Title: Vo viacerých oblastiach Slovenska sa môžu v utorok vyskytnúť búrky 05 - Modified: 2023-05-26 07:26:34 - Feat.: - Title: Vo viacerých okresoch Slovenska sa môžu počas dňa vyskytnúť búrky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 08:24