StoryEditor

Na slovenských horách prevláda druhý lavínový stupeň

15.01.2023, 12:01
Autor:
TASRTASR

V nedeľu sa očakávajú mierne snehové zrážky, ktoré budú padať odpoludnia. Počas celého dňa bude silný vietor prenášať voľný sneh na záveterné strany pohorí a hrebeňov.

Vo vysokých polohách slovenských hôr platí v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Počas poslednej periódy sneženia z piatka 13. 1. na sobotu 14. 1. pripadlo na horách približne sedem centimetrov nového prachového snehu.

"V nedeľu sa očakávajú mierne snehové zrážky, ktoré budú padať odpoludnia. Počas celého dňa bude silný vietor prenášať voľný sneh na záveterné strany pohorí a hrebeňov. Preto je hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh, a to predovšetkým na severných, severovýchodných, východných a juhovýchodných orientáciách," upozornil Buliak.

V horských oblastiach Slovenska v nedeľu očakávajú spočiatku polojasné, neskôr oblačné počasie a slabé zrážky. Počas celého dňa by mal fúkať silný vietor, ktorý dosiahne v priemere 68, v nárazoch 112 kilometrov za hodinu.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 22:17