StoryEditor

Budaj: V tomto roku chceme pokračovať v reforme národných parkov

14.01.2023, 14:14
Autor:
TASRTASR

Zmyslom reformy podľa ministra nebolo len prevedenie štátnych pozemkov v parkoch do správy ochranárov, ale aj podpora prírode blízkeho tradičného hospodárenia či mäkkej turistiky.

Rezort životného prostredia chce tento rok pokračovať v reforme národných parkov. V TASR TV to deklaroval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Pripomenul, že zmyslom reformy nebolo len prevedenie štátnych pozemkov v parkoch do správy ochranárov, ale aj podpora prírode blízkeho tradičného hospodárenia či mäkkej turistiky.      

"Finančne ho chceme kryť predovšetkým zo zdrojov Európskej únie. Bolo podaných množstvo projektov pre každý národný park," skonštatoval. Zároveň podľa neho pokračuje projekt zonácie parkov. "Nechceme ju robiť v neprospech súkromných vlastníkov, pripravujeme aj model komerčného využívania lesa," uviedol Budaj.

Národné parky sa teraz podľa neho pripravujú viac plniť rolu nie lesnícku, ale ochranársku a turistickú.

"Drevo sa bude do istej miery ťažiť aj naďalej, ale v istých územiach musíme zachovávať bezzásahovosť. Miznú nám pramene. Najväčšia strata, ktorú spôsobovalo prílišné spriemyselnenie lesov, nebola strata biomasy, ale strata vody," tvrdí Budaj.

Za úspech tohto volebného obdobia považuje zavedenie zálohovania plechoviek a plastových fliaš. Tie dnes podľa neho z prírody vynášajú aj ľudia, ktorí ich tam predtým odhadzovali. "Jazerá, ktoré sa na jar vždy filmovali, ako sú plné fliaš, už túto jar neboli také. A to ešte len nabiehal systém," povedal.

Dodal, že práve vo vodných tokoch sa z fliaš uvoľňovali mikroplasty, ktoré sa potom dali objaviť dokonca v morských rybách.

Cieľ dosiahnuť recykláciu 90 percent obalov malo podľa neho Slovensko dosiahnuť do desiatich rokov, reálny je však už na budúci rok. Poukázal na to, že o slovenskom modeli zálohovania sa diskutuje vo viacerých štátoch Európskej únie.

 

01 - Modified: 2023-05-08 12:39:52 - Feat.: - Title: Redaktorka HN Nina Janešíková: Situácia bola pre Hegera neudržateľná. Čo znamená úradnícka vláda? 02 - Modified: 2023-05-05 14:22:32 - Feat.: - Title: Budaj je po kontrole Reko Recycling pripravený vyvodiť aj osobnú zodpovednosť 03 - Modified: 2023-05-04 15:07:22 - Feat.: - Title: Šéf envirorezortu Budaj by privítal, ak by Vlčan odstúpil z projektu a neprevzal dotáciu 04 - Modified: 2023-05-04 16:53:48 - Feat.: - Title: Budaj dal tunelu Karpaty zelenú, aj tak hrozí fiasko. Rezort financií prínos megaprojektu spochybnil 05 - Modified: 2023-04-27 08:18:47 - Feat.: - Title: V Bratislave tiká časovaná bomba: Znečistenie naberá veľké rozmery, ohrozuje najväčší zdroj pitnej vody
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 05:50