StoryEditor

Švédsko začalo s USA rokovania o obrannej dohode aj pre postoj Turecka, ktoré blokuje jeho vstup do NATO

11.01.2023, 12:46
Autor:
TASRTASR

Švédsky minister obrany Pal Jonson pre AFP spresnil, že o tom, čo presne bude zahŕňať nová obranná dohoda, sa ešte rokuje, dohoda však uľahčí americkým jednotkám pôsobenie vo Švédsku.

Švédsko začalo so Spojenými štátmi rokovania o novej obrannej dohode DCA, keďže proces ratifikácie jeho prihlášky do Severoatlantickej aliancie sa naťahuje a Turecko stále blokuje jeho členstvo v NATO. Informuje o tom v stredu spravodajca TASR.

Švédske ministerstvo obrany vo vyhlásení pre médiá uviedlo, že Štokholm a Washington rokujú o dohode o "ešte užšej spolupráci so Spojenými štátmi", a to tak bilaterálne, ako aj v rámci NATO.

Švédsky minister obrany Pal Jonson pre tlačovú agentúru AFP spresnil, že o tom, čo presne bude zahŕňať DCA, sa ešte rokuje, dohoda však uľahčí americkým jednotkám pôsobenie vo Švédsku.

"Mohlo by to zahŕňať skladovanie vojenských zásob, investície do infraštruktúry, ktoré umožnia podporu a právne postavenie amerických jednotiek vo Švédsku," povedal Jonson. Rokovania sa podľa neho už začali, aj preto, že Švédsko je na dobrej ceste stať sa spojencom USA prostredníctvom členstva v NATO.

Švédsko a Fínsko minulý rok, po vypuknutí ruskej agresie voči Ukrajine, požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie.

Švédsky premiér Ulf Kristersson vo štvrtok počas stretnutia s delegáciou európskych novinárov v Štokholme poďakoval 28 členským krajinám 30-člennej Aliancie, ktoré už ratifikovali vstup Švédska do NATO.

Čaká sa ešte na Maďarsko a najmä Turecko, ktoré odmieta ratifikovať prihlášky Švédska a Fínska. Turecká strana tvrdí, že obe krajiny poskytujú útočisko zakázaným kurdským skupinám, ktoré považuje za "teroristické". Väčšina výhrad Turecka sa týka práve Švédska pre jeho pevnejšie väzby s kurdskou diaspórou.

Kristersson novinárom pripomenul, že pokračujú práce na základe memoranda medzi Švédskom, Fínskom a Tureckom, stretávajú sa rôzne pracovné skupiny a švédska vláda plní to, čo sľúbila.

Mení napríklad legislatívu v oblasti boja proti terorizmu, nemôže však prijať požiadavky Ankary na vydanie ľudí, ktorých Turecko obviňuje z terorizmu alebo z účasti na pokuse o zvrhnutie prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v roku 2016.

Premiér v tejto súvislosti spresnil, že švédska legislatíva rešpektuje princípy medzinárodného práva a jednoducho nemôže urobiť to, čo žiada turecká strana. Zároveň vyjadril nádej, že Turecko, ktoré podľa neho treba chápať aj tak, že je ovplyvnené domácim predvolebným procesom, nakoniec členstvo Švédska v NATO ratifikuje.

01 - Modified: 2023-06-01 12:30:02 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Pochybovanie pri prijímaní Ukrajiny do NATO ohrozuje Európu 02 - Modified: 2023-06-01 10:16:34 - Feat.: - Title: NATO je pripravené vyslať ďalších vojakov do Kosova na upokojenie situácie 03 - Modified: 2023-06-01 10:54:54 - Feat.: - Title: Švédsko sa môže stať prvou nefajčiarskou krajinou na svete. Cigaretám holduje len päť percent populácie 04 - Modified: 2023-06-01 09:28:55 - Feat.: - Title: Členské štáty súhlasia s tým, že Ukrajina sa stane členom Aliancie, vyhlásil šéf NATO 05 - Modified: 2023-05-31 21:19:53 - Feat.: - Title: Experti z NASA potrebujú kvalitnejšie dáta, aby vyhodnotili pôvod UFO
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 15:16