StoryEditor

Nemecká polícia vnikla do dediny, ktorú obsadili klimatickí aktivisti. Protestujú proti rozšíreniu uhoľnej bane

11.01.2023, 09:58
Autor:
TASRTASR

Na mieste hlásili zrážky medzi aktivistami a políciou. Tá tiež uviedla, že na príslušníkov zásahových zložiek hádzali pyrotechniku a kamene.

Nemecká polícia začala v stredu ráno s vysťahovaním klimatických aktivistov z obce Lützerath, ktorú obsadili s cieľom zabrániť rozšíreniu neďalekej uhoľnej bane Garzweiler. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

"Vysťahovanie Lützerathu sa začalo," oznámila na sociálnej sieti polícia v meste Aachen. Takisto vyhlásila, že osobám, ktoré sa v obci nachádzajú, umožnili opustiť ju bez ďalších policajných opatrení.

Na mieste hlásili zrážky medzi aktivistami a políciou. Tá tiež uviedla, že na príslušníkov zásahových zložiek hádzali pyrotechniku a kamene.

Niekoľko sto klimatických aktivistov blokuje vstup ťažkých mechanizmov do vysídlenej dediny Lützerath, ktorú majú zrovnať so zemou z dôvodu rozšírenia hnedouhoľnej bane. Polícia v utorok začala rozoberať barikády a odtiahla aktivistov.

Baňu Garzweiler, kde sa ťaží hnedé uhlie spaľované v neďalekých elektrárňach, majú podľa dohody, ktorú vlani uzavreli vláda spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a energetická spoločnosť RWE, zatvoriť do roku 2030.

Spoločnosť RWE obhajuje svoje plány na ťažbu uhlia pod Lützerathom s odôvodnením, že je to potrebné na zaistenie energetickej bezpečnosti Nemecka po obmedzení dodávok zemného plynu z Ruska po jeho invázii na Ukrajinu.

Environmentálne skupiny však spomínanú dohodu odsúdili a tvrdia, že aj tak sa v dôsledku nej vyťažia a spália stovky miliónov ton uhlia. Upozorňujú tiež, že sa tým uvoľnia obrovské objemy skleníkových plynov a Nemecko následne nebude môcť splniť svoje záväzky vyplývajúce z parížskej klimatickej dohody z roku 2015.

Lützerath je časťou mesta Erkelenz v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Obec sa nachádza na okraji bane a približne 40 kilometrov severovýchodne od Aachenu.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 08:01